.

Hatalmas gazdasági bukta a braziloknak a világbajnokság



Óriási építkezések voltak szükségesek Brazíliában a labdarúgó világbajnokság megrendezéséhez, amelyek költsége jó eséllyel soha nem térül meg.


Mané Garrincha

A világraszóló rendezvény a Sports Business Journal számításai szerint durván 15-20 milliárd dollárjába kerül majd a dél-amerikai országnak, melynek nagy részét – a televíziós jogdíjakat, a jegyárbevételeket, a vállalati szponzorációs pénzeket – elviszi a nemzetközi futballszervezet, a FIFA. A Time magazin szakértőjének becslése szerint Brazíliában mintegy félmilliárdnyi idegenforgalmi bevétel marad, az ország szempontjából tehát nem túl kedvező az egyenleg.


A latin állam gondjait az okozza, hogy a FIFA legalább nyolc modern stadiont vár el a rendezőktől úgy, hogy mindegyik legalább 40 ezer férőhelyes legyen, viszont a nyitómeccsre egy 60 ezres, a döntőre pedig egy 80 ezres helyszínre is szükség van. Brazília ráadásul túl is teljesített: abban a reményben, hogy így majd több városára irányítja rá a nemzetközi figyelmet, tucatnyi stadiont húzott fel az elvárt nyolc helyett.

Manaus

Négy stadion olyan városokban jött létre, amelyeknek nincs is elsőosztályú focicsapata, ilyen például Manaus, melynek másodosztályú együttesét nagyjából 1500-an követik figyelemmel meccsenként. Itt 325 millió dollár értékben épült egy 42 374 szurkoló befogadására alkalmas sportpálya.
De többi helyszínen sem volt jellemző a takarékoskodás.

A híres Maracanát, amit még az 1950-es vb-re húztak fel Rióban, a 2007-es pánamerikai játékokra 200 millió dollárból renoválták, ez azonban nem volt elég a FIFA-nak, így a patinás stadiont részben lebontották és újjáépítették – több mint 500 millióból. Ennek részeként ráadásul letarolták Latin-Amerika első bennszülött múzeumát, egy iskolát, egy tornatermet és egy strandot. Hétszáz családot költöztettek ki, az első százat fegyveres erővel egy nyugat-riói kertvárosba telepítették át, kétórányi utazásra; a többiek pereltek, így végül jobb bánásmódban részesültek.

3285.jpg

Mindezeken felül rengeteg közutat is kellett építeni illetve fejleszteni, a többi közt a repülőtér és a szállodák valamint a stadionok között. A biztonsági költségek is jóval meghaladják majd az 1 milliárd dollárt előrejelzések szerint.

A gigantikus költekezést tovább árnyalja, hogy az ország egészségügyi, oktatási és közlekedési rendszerei finoman szólva is hagynak kívánnivalót maguk után. Így nem is csoda, hogy óriási tömegtüntetések alakultak ki a sporteseményre való készülődés hajrájában.

napgazdasag

 

Webcam Fuengirola

csak egy kattintás és élőben nézhető a fuengirolai tengerpart



Vár a Costa del Sol