.

Dínoszaurusz véset egy XIV.századi kolostor falán



Szerző: Tiboru

Hogy egy kis gondolkoznivalót adjunk a nyári hőségben szenvedő agysejtjeiteknek, egy olyan rövidposzttal kedveskedünk, amely nem mostanra volt ugyan betervezve, de mivel kollégám rajtaütésszerűen és látványosan szakított a dél-kaukázusi utunkról szóló beszámolók kronológiájával, nem akartam tovább halasztani.

Hölgyeim és uraim: a Jurassic Park és Däniken mester nyomdokain haladva tessenek jó szívvel fogadni a mai rövidposztot, melynek helyszíne az észak-grúziai Kazbegi mellett (fölött) található Tsminda Sameba (Szentháromság) kolostor.

 
Május közepén jártunk Grúziában, ahol (többek között) megnéztük  a szóbanforgó ojjektumot is. A környék tényleg gyönyörű (hogy ne mondjam: lélegzetelállításra maradéktalanul alkalmas), de itt és most nem az ötezer méteres
csúcsokra gyúrunk, hanem a kolostor falán látható két (minek is nevezzem…) vésetre, rajzra, karcolásra.

Mielőtt bárki is gyanakodni kezdene, a szóbanforgó alkotások nem tréfáskedvű kortárs turisták alkotásai, hanem –

amint azt a szakértők megállapították – a kolostor építésével nagyjából egyidőben, vagyis valamikor a 14. században készültek, illetve keletkeztek.  Az elsőn két furcsa, egymással farkasszemet néző (esetleg egymással acsarkodó,

bikák módjára öklelőző) állat látható az egyik lőrésszerű ablak fölött. Nem akarok belemagyarázni semmit, mindenesetre engem leginkább a 65 millió évvel ezelőtt (állítólag) kipusztult dinoszauruszokra emlékeztetnek.

Innen mintegy 180 kilométerre délnyugatra, a Kutaisi melletti Sataplia-rezervátumban már a 19. század közepén találtak megkövesedett dinó-lábnyomokat.

Tőlük jobbra egy emberi (?) alaknak tűnő figura figyel, melynek fejformája elég furcsa; ha őszinték akarunk lenni, az

utóbbi évtizedek közkedvelt ET-ábrázolásait juttatja eszünkbe. Az alak körül a középkori egyházi grúz írás betűjelei láthatók, de magának az írásnak a jelentését – tudomásom szerint legalábbis – egyértelműen még nem fejtették meg.

Nos, érdekelne a véleményetek ezekről a leletekről. Szerintetek elképzelhető, hogy azok, akik bő hatszáz évvel ezelőtt ezeket a véséseket megcsinálták, láttak élőben dinókat? Vagy olyanok elbeszéléseiből, feljegyzéseiből, netán skicceiből merítettek ihletet, akik szemtanúi voltak egy dinó-párharcnak? De hát 65 millió évvel ezelőtt milyen (emberi) szemtanúk lehettek?

És mi a helyzet az emberi alakkal? Egyszerűen egy furcsa fejformájú, stilizált szakállat viselő szerzetest örökítettek meg, vagy más lehet a magyarázat? És vajon van összefüggés az alak és a sárkánygyíkok között?

Megannyi kínzó kérdés. Szerinted?

 

Webcam Fuengirola

csak egy kattintás és élőben nézhető a fuengirolai tengerpart



Vár a Costa del Sol