Jelenlegi hely
.
Richelieu bíboros felemelkedése és tevékenysége
Richelieu bíboros, a Vörös Eminenciás, a francia történelem egyik legnagyobb politikusa
Henri Motte Richelieu bíborosról szóló ábrázolása La Rochelle ostrománál..
Richelieu bíboros (1585-1642), aki a Vörös Eminenciásként ismert, egy politikai zseni volt, egyszersmind egy olyan francia államférfi, aki létrehozta Franciaország hatalmát és az abszolút monarchiát. 1622-től volt bíboros, valamint Richelieu és Fronsac hercege 1631-től. Ő törte meg a francia protestánsok, a hugenották hatalmát, akik a kálvinizmust követték.
Ő vezette bele Franciaországot a harmincéves háborúba, azt remélve, hogy a végén a francia király lesz a szomszédos országok uralkodója. Hitt abban hogy a királynak isteni joga van elősegíteni a békét és a rendet a társadalomba. Richelieu követte a „cél szentesíti az eszközt” mondást.
Képes volt a megfelelő időben és a megfelelő helyen lenni, ami egy olyan ajándék, melyre általában az emberek karrierjeiket építik.
Egyetlen cél, kemény módszerek
Richelieu-nek egyetlen, világos célja volt: a monarchia, és hatalmas ambícióival elérte, hogy messzire nyúló hatalomra tegyen szert.
Kétségtelen, hogy egy olyan ember volt, akinek rendkívüli képessége volt ahhoz, hogy a politikai játszma minden körülményét kielemezte, majd a megfelelő következtetést vonja le. Valójában Richelieu életrajzában nincs sok olyan taktikai lépés, amelyet meg lehetne kérdőjelezni.
Gyors karrier
Richelieu magának Richelieu urának volt a harmadik fia. Nem volt jómódú, s először csak egy kicsi és szegény egyházmegyét irányított. Ez az ember briliáns agyának és rendkívüli képességeinek köszönhetően uralni tudta Franciaországot 1624 és 1642 között.
1606-ban IV. Henrik Lucon püspökévé nevezte ki Richelieu-t, majd 1616 novemberében a Királyi Tancsba is felvették a diplomácia vezetőjeként. Képzett, vonzó, elegáns, ékesszóló 31 éves püspök és politikus volt, aki mindenkivel jó kapcsolatokat ápolt, beleértve XIII. Lajost, valamint a fontos hercegeket és más prominens alakokat, s a párizsi parlamentet is.
1622-ben XIII. Lajos anyjának, Medici Mária védnöksége alatt, XV. Gergely pápa bíborossá nevezte ki.
1624-ben XIII. Lajos Franciaország miniszterelnökévé tette. A francia politikában egy kiemelkedő személyiséggé vált, s ügyesen nézett szembe minden cselszövéssel, ármánykodással és politikai manőverrel.
Csakhamar minden politikai csapáson úrrá lett. Intellektusa erőteljes, elemző és nagymértékben az észre támaszkodó volt, erős akarattal rendelkezett, továbbá megvolt a képessége mások irányítására. Richelieu roppant hatékonyan használta fel a politikai hatalmát, ugyanakkor nem volt könnyű dolga.
Szörnyűséges nyomásnak, az udvaron belüli cselszövéseknek, valamint a külső ellenségeknek volt kitéve.Sok olyan ellensége volt Richelieu-nek, aki megpróbált ártani neki – sikertelenül.
Tucatnyi összeesküvés és fondorlat kötődik a kardinális életéhez, viszont mindenkit sikerült lecsillapítania.
Henri Motte Richelieu bíborosról szóló ábrázolása La Rochelle ostrománál. Image credit: wikipedia
Külpolitikát kellett folytatnia körülbelül 65 ellenséges és külföldi politikussal, továbbá néhány ellenséges, lázadó nemzeti központ ellen is. Rendkívüli politikai képességet követelt tőle, hogy a legtöbbször meg tudja őket nyerni, de Richelieu-nek sikerült. A párizsi hatalmi központ csupán üzenetek formájában továbbította a parancsokat.
A legfontosabb leveleket a hivatal rejtjelezte, amely ugyanakkor más kódokat is fel tudott törni. A bíboros találta fel az első igazi politikai újságot.
A hugenották bukása és a vallásszabadság engedélyezése
1625-1628 között hadat viselt a hugenottákkal szemben, akik a király elleni egyik legfőbb erőt képviselték.
Miután 1629-ben legyőzte a hugenottákat, egy rendeletben kegyelmet adományozott, amely megparancsolta, hogy a hugenották lemondanak a politikai függetlenségükről és visszaszolgáltatják az erődítményeket, de ugyanakkor vallásszabadságot kapnak. 1630. november 11-én Franciaország miniszterévé nevezték ki.
Az abszolutizmus megerősítése és az arisztokrácia hatalmának meggyengítése
Könyörtelenül törte le a nemesség ellenállását. Számos reformot vezetett be, köztük az arisztokrácia pozíciójának a meggyengítését. 1630-ban megtiltotta az arisztokratáknak a kereskedelmet, majd nemsokkal ezt követően a magánháborúk folytatásától és az erődjeik megerősítésétől eltiltotta őket (a meglévőket ki kellett vásárolni).
Jelentősek voltak a Franciaországért véghezvitt eredményei
Richelieu-t tekintik az erős királyi hatalom egyik megteremtőjének Franciaországban. Megreformálta az ország tengerészetét és hadseregét. Emellett legyőzte a lázadókat és elősegítette a királyi abszolutizmust. Szándékában állt Franciaországot a legnagyobb hatalommá tenni Európában kemény, kegyetlen, mindazonáltal szemmel láthatóan hatékony módszereit felhasználva.
Úgy tartják, hogy az emberek vagy szerették, vagy gyűlölték őt, nem volt más alternatíva.
Gyengülő egészség és halál
- novemberében megbetegedett. 1642. december 4-én hunyt el. Halála előtt levelet intézett XIII. Lajoshoz:
„Vigasztalódnom kell, amiért a dicsőség és az elismertség csúcsán kell elhagynom a királyságot.”
Türelme és makacssága volt az egyik fő fegyvere a bíboros politikájának. Haldokolása során a gyóntatópapja általi javaslatra, mely szerint bocsásson mg az ellenségeinek, ezt válaszolta: „Nekem nincsenek ellenségeim, azonban Franciaországnak vannak.”
A cikk alapjául szolgáló forrás: http://www.ancientpages.com/2018/10/26/cardinal-richelieu-red-eminence-one-of-the-greatest-politicians-in-french-history/
A cikket fordította és szerkesztette: Száraz György, boldognapot.hu