Jelenlegi hely
.
Nem a szalonna, hanem a kenyér hízlal
Az utóbbi évtizedek egyik legmeglepőbb kutatási eredménye: Nem a zsír, hanem a szénhidrát az elhízás oka. Ez a felfedezés alapjaiban rengeti meg a táplálkozástudomány eddigi alapelveit.
A jelenleg elfogadott nézetek szerint az élelmiszer piramis alján a szénhidrátok állnak. Ezt követik a zöldségek gyömölcsök, majd húsok és tejtermékek, míg a legkevésbé ajánlott a zsír és az édesség.
Ez dőlt meg a Stanford Egyetem vizsgálatai során. Két étrendet követtek. Az eggyik az USA-ban 1984-ben indult kampány során népszerűsített low-fat-high-carb (alacsony zsírtartalmú) étrend. A másik az Atkins diéta, melyben zsírt és fehérjét korlátozás nélkül lehet fogyasztani.
A meghírdetett alacsony zsírtartalmú étrend (low-fat-high-carb) elterjedését azonban nem követte a szívbetegség és elhízás csökkenése. Viszont feltűnő volt ezen tünetek növekvő tendenciája.
A 90-es években divatos Atkins diéta alkalmazóinál súlycsökkenés, vérnyomás normalizálódás és nagyobb vitlitás volt tapasztalható, minimálisra csökkentett szénhidrát bevitel mellett.
Kiderült, a szénhidrátok elősegítik a sejtekben a triglicerid mennyiségét, amik visszatartják a zsírsavakat. Minél több a szénhidrát, annál több a triglicerid. Minél több a triglicerid, annál több zsírsav marad a sejtekben. Vagyis súlyfelesleg keletkezik.
Ennek felismerése, felborította az eddig kialakított élelmiszer pramist. A megváltozott nézetek szerint, étkezésünk alapjainak a hal és húsféleségeknek kell lennie.
Ebbe a trendbe illik a paleolit diéta. Nevét az ősember által is használt alapanyagok kizárólagos használata miatt kapta. Itt kenyér, rizs, tészta, burgonya, helyett a húsok mellé köretként, zöldségeket lehet fogyasztani. Gyümölcsök ehetők korlátlan mennyiségben. Viszont az olajos magvakat csak kis mértékben javasolja.
Ennek a trendnek népszerűségét látványos eredmények és az éhezés nélküli karcsusodás segíti.
A mediterrán étrend már sokkal engedékenyebb. elsősorben olajokat húsokat, zöldséget, gyümülcsöt javasol, de nem korlátozza a szénhidrát bevitelt. Kenyerek, tésztafélék (a pizza is ide tartozik!), korlátlanul fogyaszthatók. Spanyol kutatók szerint mégis kisebbek a betegségek kockázatai, mint a hagyományos közép és nyugat európai konyhák főztjeinél. Az átlagos mennyiség fogyasztása esetén nem jellemző a súlyfelesleg.
Aztán vannak a csökkentett kalória bevitelű diéták. Ezekből sok fajta létezik, de lényegük megegyezik. A szervezetet saját tartalékainak feldolgozására kényszeríti, mivel kívülről nem kap utánpótlást. Ilyenkor fordul elő a "jojo" hatás. A diéta végén, mikor sikerült lefogyni a kívánt súlyra, és végre már újból lehet "normálisan" enni, újból megnő a táplálék bevitel. A kiéhezett szervezet a bővülő kalória bevitelből annyit raktároz el "ínségesebb időkre" amennyit csak tud. Elkezdődik a súlygyarapodás, amit sokan újabb diétával próbálnak eltüntetni. És a folyamat kezdődik előről.
Mindenki maga választ, milyen étrendet kíván követni. Akármelyiket is választja, jusson eszébe, a szélsőséges kilengések az egészség rovására mennek.
2013. 04. 12.
P.R.