Jelenlegi hely
.
A bürokráciában nincs kivétel
II. Ramszesz modern kori útlevele
Azt gondolná az ember, hogy a több mint 3000 éve elhunyt királyok felmentést kaphatnak a modern kor bürokratikus intézkedései alól, ám sajnos nincs így. Amikor 1974-ben II. Ramszesz egyiptomi fáraó holttestét állagmegóvás céljából Párizsba reptették, érvényes úti okmánnyal kellett rendelkeznie.
Az egyiptomi hatóságok eleinte vonakodtak kiadni úti okmányt Ramszesznek, ám végül győzött a bürokrácia, és kapott egy igazolványt az ókori uralkodó, aki megkapta az „elhunyt király” címkét is, mintegy foglalkozásként. Amikor a múmia megérkezett a párizsi Le Bourget reptérre, uralkodónak kijáró, katonai tiszteletadással fogadták. Csakúgy, mint bármely más államfőt.
Az ókori Egyiptom leghatalmasabb uralkodójának tartott II. Ramszesz Kr. e. 1279 és 1213 között ült a birodalom trónján. A 19. dinasztia harmadik fáraója számos hadjáratot vezetett, birodalmának határai Szíriától Núbiáig nyúltak. II. Ramszesz idejéből való a népszerű egyiptomi turistalátványosság, az Abu Szimbel-i templom. A közel 66 éven át uralkodó, a korban égimeszelőnek számító, kb. 170-175 centiméter magas fáraó több mint 90 évet élt (úgy vélték, elhunytakor a világnak is vége lesz), halálát követően eredetileg a Királyok Völgyében temették el, de ókori egyiptomi papok később elvitték onnan a maradványokat, nehogy a fosztogatók áldozatául essen. 1881-ben találták meg a múmiáját egy titkos királyi rejtekhelyen Deir el-Bahriban több mint félszáz uralkodó és nemes maradványai között. Ekkor a múmia még szinte kifogástalan állapotban volt, mindenféle fertőzés elkerülte.
Bár az egyik leghosszabb ideig uralkodó egyiptomi fáraó gyermekeinek számát illetően olykor túlzásokba esnek a források, a kutatók szerint a király körülbelül 85-100 utódot valóban nemzett feleségeinek, akik közül nyolc viselte a nagy királyi hitves címét. Ugyanakkor egyes becslések szerint a feleségeinek, valamint szeretőinek száma is a kétszázhoz közelíthetett. Közülük az ókori Egyiptom egyik legnagyobb és legünnepeltebb uralkodójának kedvence a férjét több hadjáratra is elkísérő, diplomáciai vénával is megáldott Nofertari volt. Legalábbis erre utal, hogy az uralkodó feleségei közül a legtöbb emlékmű róla maradt fenn. A király hat gyermekének biztosan ő adott életet.
Ramszesz büszke volt a gyermekeire, így a szokás ellenére több templomon is megörökítette őket. Bár a fáraó idősebb gyermekei a származásuk alapján őket megillető helyet foglalhatták el az egyiptomi társadalomban, fiatal utódai közül nem mindegyiknek volt felhőtlen az élete. Az ismeretlen anyától született Ramszesz-Meriamon-Nebweben hercegről például tudjuk, hogy púpos volt, és harmincas éveiben bekövetkező haláláig egy zárt háremben tengette mindennapjait.
mult-kor