Jelenlegi hely
.
Nem csak az egészségre hanem a környezetre is káros a mikrosütő
A Manchesteri Egyetem legújabb kutatása szerint az Európai Unió mikrosütő-használata annyi szén-dioxidot juttat a légkörbe, mint hétmillió személyautó. A kutatók a világon elsőként készítettek tanulmányt a mikrohullámú sütők környezetre gyakorolt hatásáról.
A tanulmány főbb megállapításai:
- Az Európai Unióban használt mikrohullámú sütők évente 7,7 millió tonna szén-dioxidot juttatnak a légkörbe. Ez 6,8 millió autó károsanyag-kibocsátásával egyenértékű.
- Az uniós mikrosütők évente 9,4 terawattóra (TWh) elektromosságot fogyasztanak. Ezt a mennyiséget csak három nagy gázerőmű tudná biztosítani.
A mikrohullámú sütő a legnépszerűbb sütőfajta az EU-ban. 2020-ra 135 millió háztartásban lehet mikrosütő. De mostanáig fogalmunk sem volt róla, hogy ezek mennyire károsítják a környezetet.
A tanulmányban azt vizsgálták, hogy egy mikrosütő a teljes életciklusa alatt mekkora hatást gyakorol a környezetre. Ebbe beletartozik a gyártás és a hulladékfeldolgozás folyamata is. A kutatásban 12 környezeti tényezőt vettek figyelembe: többek között a klímaváltozásra gyakorolt hatást, a természetes bomlás sebességét és az ökológiailag káros anyagok mennyiségét.
A kutatók szerint a mikrosütők leginkább a gyártáshoz használt anyagokkal, a gyártás folyamatával és a hulladékfeldolgozással szennyezik a környezetüket. Csak a gyártás folyamata több mint 20 százalékkal járul hozzá a természetes nyersanyagforrások kiaknázásához és a klímaváltozáshoz. Az energiafelvételük is óriási. Nagyjából nyolcéves életciklusa alatt
És ehhez azt is érdemes hozzátenni, hogy a mikrosütők a működési idejük 90 százalékát készenléti üzemmódban töltik, aminek áramfelhasználása egy készüléknél nem jelentős, de millószámra már komoly erőművi kapacitást kötnek le.
A tanulmány szerzői azt javasolják, hogy próbáljuk meg hatékonyabban használni a mikrosütőket. Rengeteg energiát takaríthatunk meg, ha jól állítjuk be a melegítési időt az adott ételtípushoz.
A másik probléma a hulladékfeldolgozás amely jelentős gondot okoz. A vásárlók egyre több elektronikai hulladékot termelnek. Nincs ez másként a mikrosütőkkel sem. 2005-ben az EU-ban 184 ezer tonnányi mikrosütő került a szemétbe; 2025-re ez a szám már 195 ezer tonna lehet.
A helyzetet a mikrosütők csökkenő élettartama is nehezíti. 20 éve egy mikrohullámú sütő 7 évvel tovább működött, mint ma. A kutatások szerint a készülékek élettartama 10-15 évvel csökkent a 90-es évek vége óta; a mai mikrosütők 6-8 év alatt avulnak el. Ez nem véletlen, ezt a tendenciát tervezett elavulásnak hívják. - írja a Phys.org)
A mikrosőtő egészségre gyakorolt hatása
Ahhoz, hogy valami felmelegedjen egy mikrohullámú sütőben, viz jelenlétére van szükség. Ha víz nincs az ételben, a felmelegedés nem jön létre. Ennek az az oka, hogy a mikrohullámok hatására a vízmolekulák az élelmiszerben hihetetlen sebességgel kezdenek el rezegni és ez molekuláris súrlódást okoz, amely végül is elvezet az étel felmelegedéséhez. A víz molekulák szerkezete eközben szétszakad és erőteljesen deformált lesz.
A mikrohullámozott élelmiszer gyakorlatilag potenciálisan elpusztítja és kiüríti az ételben lévő életenergiát, és teszi a termékeket teljesen halott és élettelen biológiai masszává. Ezen túlmenően, az étel tápértéke nagyrészt elvész és a szervezett számára használhatatlan, energia nélküli ballasztanyaggá válik.
A legtöbb tanulmány egyetért egy dologban: a mikrohullámozott étel tápértéke jelentősen kevesebb mint a melegités előtt.
Érdekesség:
A mikrohullámok használatát először a nácik találták fel annak érdekében, hogy csapataikat a második világháború idején gyors meleg étellel lássák el. Látván, hogy ezek a mikrohullámú sütők új találmányok, az amerikai hadügyminisztérium röviddel a háború után elrendelte, hogy végezzenek kutatásokat az új eszköz megbizhatóságát illetőleg.A Szovjetunióban miután levezették ezeket a kellő mélyreható kutatásokat, a folyamat végén betiltották a mikrók használatát. A tilalmat azonban később feloldották a Peresztrojka idején.