Jelenlegi hely
.
Egyes európai bankok után Japánban is bevezették a negatív kamatot
A legtöbb ember a negatív kamat hallatán felkapja fejét és nem is igazán érti mit takar ez a fogalom.
Pedig egyszeű: ez a kép többet mond mint ezer szó
A Bank of Japan az idén egyes bankbetéteknél bevezette a negatív kamatláb -0,1 százazlékos mértékét, amely eddig példa nélküli volt a világ harmadik legnagyobb gazdságában. A kereskedelmi bankoknak kötelességük lesz ez alapján kezelni ügyfeleik betétjeit. - írja hvg.hu
A negatív kamatelméletét Johann Silvio Gesell német-argentin pénzelméleti szakember dolgozta ki. Elmélete szerint a negatív kamatozású pénz az árutulajdonosakat helyezné előnybe a pénztulajdonosaokkal szemben. Vagyis az embereket nem pénzkészletük növelésére, hanem fogható értékeik gyarapítására ösztönözné.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a bank nem fizet, hanem pénzüket a bankba tevő betétestől szed kamatot.
Talán vannak akik azt mondják ez ugye vicc?
Az Európai Központi Bank 2014-ben vezette be a negatív kamatot, mivel túl alacsonynak tartotta az inflációt.
"A kamatcsökkentés annak az intézkedéscsomagnak az egyik eleme, amellyel a döntéshozók célja a középtávú árstabilitás biztosítása, ami szükséges feltétele az euroövezet fenntartható növekedésének." hangzik a magyarázat.
Másként értelmezve, ha bajban a gazdaság ezzel igyekeznek életet lehelni bele.
Az EKB mellett a svájci, a dán és legutóbb a svéd jegybank is mínuszba vágta egyes irányadó kamatlábait. Az első bank, amely az euróövezetben negatív kamatot hirdetett meg látra szóló - akár lakossági, akár vállalati - betétekre, a német Deutsche Skatbank volt.
Svájcban már megint valami olyan történik, ami ép ésszel aligha fogható, az egyik kanton adóhatósága nem szeretné, ha az adózók minél hamarabb eleget tennének a fizetési kötelezettségüknek, mert a negatív kamat miatt ez sokba kerülne neki.
Az idén Japánban is beköszönztött a negatív kamat. Ezzel próbálják meg ösztönözni a lakosságot és egyes vállalkozásokat, hogy pénzüket ne a bankban tartsák, hanem forgassák meg a gazdaságban.
A világ gazdasági folyamatait, figyelve azt kell megállapítani nagy a baj. Az olaj a kereslet hiányában 30 dollár alatti áron kapható, a tengeri szállítások volumene több mint a felére esett, vagyis a gazdaság nem prosperál.
A befektetők bizalma is megingott 2015 végén. A szállítmányozás globális bizalmi indexe negatív csúcsot döntött
A Stifel Logisztikai Bizalmi Index (Stifel Logistics Confidence Index) értéke 45,4 volt. Az 50-es indexnél nincs változás a részt vevő vállalatoknál mért volumenekben, 50 felett növekedésről, míg alatta csökkenésről van szó.
A folyamat nem ért véget, a világméretű gazdasági problémák egyre jobban begyűrűznek. Csupán idő kérdése, a fedezet nélkül nyomtatott, pontosabban a banki számítógépekbe begépelt, számlapénzekre alapozott gazdasági rendszer összedőlése. Mert megroggyani már megroggyant. Ennek egyik jele a negatív kamat.