Jelenlegi hely
.
A nyugatnak rengeteget kell tejelnie ha szövetségi rendszerébe akarja tudni Ukrajnát
A nyugat Ukrajnát bekebelező politikája igen költséges
Szakértők szerint 90 milliárd dollárra van szükség
Ukrajna kapcsán magasabb fokozatba kapcsolt a Moszkve ellenes propaganda, de a szépen megfogalmazott érvekről, mint népakarat, szuveneritás, határok sérthetetlensége, kiderül nem más mint maszlag a félrevezethető emberek számára. Ezek nevében akarják háttérbe szorítani a gazdaságilag és politikailag is erősödő Oroszországot. Ukrajna ürügyén új hidegháború bontakozik ki Moszkva ellen és csak remélhetjük, hogy nem lesz belőle valódi háború.
Az ukrajnai eseményekről a legtöbb embernek kevés információja van, és leginkább csak annyit hall róla, hogy ezek az oroszok milyen galád módon szerezték meg maguknak a Krím félszigetet és támogatják a kelet-ukrajnai szeparatistákat. A hírek melyeket a hivatalos média hírül ad azonban csak az események egyik felét tartalmazzák, a másik felét meg kell keresni a neten, azt nem rágják a szánkba.
A mostani helyzet kialakulásához vezető út rövid osszefoglalása.
2013 végén tüntetések kezdődtek Kievben, melyeken Ukrajna nyugatbarát csoportosulásai a nyugathoz való csatolását kövtetelték. 2014 február végén a lövöldözésbe torkollott tüntetés után leváltották az oroszbarát Janukovics ukrán elnököt. és a nyugatbarát Porossenko lett az új elnök.
Tavaszal népszavazást tartottak a Krím félszget hovatartozásáról, amin a nép Oroszországhoz való csatlakozás mellett döntött. Oroszország erre hivatkozva azonnal magához csatolta a Fekete tengeri hadiflottája bázisául szolgáló félszigetet.
Ezt követte a kelet-ukrajnai népszavazás ahol az ott élő lakosok elsöprő többséggel Kelet-Ukrajna területi függetlenségére szavatak. A függetlenség pártiak átvették a terület irányítását, és kikiáltották a Donyecki Nápköztársaságot. A népszavazás eredményét a kijevi vezetés és a nyugati államok nem tekintik érvényesnek, mert ezen nem voltak jelen az EBESZ megfigyelői, akiket a biztonsági helyzet romlásával indokolva nem küldtek a helyszínre.
Porossenko katonai erővel akarta a helyzetet megoldani, és a hadsereget vezényelte a kelet-ukrajnai szeparatistáknak nevezett köztársaságpártiak ellen. A harcok azóta tartanak.
A Donyecki Népköztársaság területe, kékkel. A piros: Oroszország a Krím félszigettel
A cenzúrázatlan internet korában egyre több háttér információ kerül nyilvánosságra és ezekből apránként összeáll a kép. Nem egymástól független történésekről, hanem az ukrajnai események tervszerű befolyásolásáról van szó. Különböző provokatív események történtek a közvélemény befolyásolására, amik a kormányváltást, és ennek következtében az orosz helyett Ukrajna nyugati orientációját kívánták elősegíteni.
Kiderült, hogy Janukovics leváltására okot adó véres tüntetést amerika barát fizetett csoportok szervezték. A rendőrök és a tüntetők közé lövő orvlövészek fizetett provokátorok voltak, derítette ki a BBC riportere. (Janukovicsot azért sodorta el a népharag, mert a hírekben az hangzott el, hgy ő rendelte el a mesterlövészek bevetését .)
Janukovics távozása után megszűntek a tüntetések, és a parlament Porossenkot tette az elnöki székbe, (Porossenko eredeti neve: Walzmann) aki Janukoviccsal ellentétben nem utasította el az Európai Unióval való társulást, és a nyugat érdekeit képviseli.
Idén januárban az is felszínre került, hogy az ukrán kormányváltás nem a "spontán" felháborodott tüntetők érdeme, hanem egy gondosan kitervezett, háttérből irányított folyamat eredménye volt. A tüntetők kemény magja napi 200-1000 dollárig terjedő fizetést kapott a szervezőktől a kormányellenes hangulat szításáért. Aztán az is kiderült, hogy a kormányváltás elősegítésére, nyugatbarát politikusok és a nyugatbarát Porossenko hatalmba kerüléséért az utóbbi néhány évben 5 milliárd dollárt költöttek Washingtonban.
Victoria Nuland asszisztensét (Nuland az Egyesült Államok európai és eurázsiai ügyekért felelős külügyi államtitkára), akit több mint egymilliárd hamis dollár birtoklásáért tartóztattak le idén februárban Németországban, elmondta, a pénzt az Ukrajnában harcoló, amerika által irányított szabadcsapatoknak és nyugatbarát politikusoknak szánták. (A médiában kevés szó esik Ukrajna hadseregén kívűl működő, főként angolul beszélő zsoldosokról, de ha mégis szóba kerülnek, azokat ukrán hazafiaknak nevezik, akik Ukrajna egységéért kockáztatják az életüket.)
A "független" Ukrajna pénzügyminisztere, Natalija Jareszko közvetlenül tavaly decemberi kinevezése előtt szerezte meg az amerikai mellé az ukrán állampolgárságot, mert amerikai állampolgár lévén nem irányíthatná Ukrajna pénzügyeit.
Natalija Jareszko eskütétele
Egyenlőre az IMF 40 milliárd dollár kölcsönt akar Ukrajnának folyósítani a teljes gazdasági összeomlás elkerülésére.
"Mindenki tudja, hogy az IMF-csomag nem lesz elég" - mondta a Der Spiegelnek Ivan Miklos volt szlovák pénzügyminiszter, az ukrán pénzügyi tárca vezetőjének főtanácsadója.
A Der Spiegel szerint az IMF szakértői nem vettek számításba egy fontos tényezőt, az erős gazdasági függőségét Oroszországtól. A második front című összeállítás szerint a jelenlegi csaknem 70 milliárd dolláros államadósság törlesztésének átütemezése nemigen lehetséges Oroszország közreműködése nélkül, Moszkvában viszont "korlátozott hajlandóság" mutatkozik arra, hogy megkönnyítsék a Washington emberének tartott ukrán pénzügyminiszter, Natalija Jareszko dolgát. Az Ukrán gazdaság ezer szállal kötődik Oroszországhoz, amiknek elvágása tovább rontaná az ukrán gazdaság helyzetét.Soros Gyorgy szerint a stabilizációhoz a Nyugat hangsúlyosabb szerepvállalására van szükség, további 50 milliárd dollár segítséget kell nyújtani Ukrajnának. A helyzet "napról-napra rosszabb, és Ukrajna gazdasági összeomlása a legnagyobb siker lenne Putyin számára" - mondta Soros a Der Spiegelnek. Azt már nem tette hozzá, hogy mindez hatalmas pofon lenne a washingtoni héjjéknak, akik a NATO fennhatóságát az orosz határig szeretnék kiterjeszteni.
A jelenlegi 70 milliárd dolláros államadósság további 90 milliárddal megtoldva, törleszthetetlen adósrabszolgaságba taszítaná Ukrajnát és végképp kiszolgáltatottá tenné a NATO politikájátt irányító vezetőknek..
A nyugatnak most tejelni kell befolyása kiterjesztéséért és egy újabb csatlós állam megszerzéséért. Ezzel a befektetéssel, vagyis Ukrajana teljes eladósításával, politikájának háttérből történő irányításával kívánják Oroszországgal szembeni hatalmi pozíciót és fizikai fenyegetést növelni.