.

Ukrán-amerikai közös hadgyakorlat a Krím félsziget előtt




Kétnapos hadgyakorlatot tart a Fekete-tengeren a USS Ross amerikai romboló és az ukrán haditengerészet zászlóshajója, a Hetyman Szahajdacsnij fregatt – számolt be róla kedden az ukrán sajtó.
 


Hetyman Szahajdacsnij fregatt                                                USS   Ross  romboló

A hadgyakorlat hétfőn kezdődött. Az amerikai haditengerészet közlése szerint a gyakorlat célja "meggyőzni a NATO-tagállamokat, valamint a térségbeli partnereket arról, hogy az Egyesült Államok kész szorosan együttműködni velük a tengeri biztonság és a régió stabilitásának erősítése érdekében".

A tengeri hadgyakorlatok az olyan partnerekkel, mint Ukrajna, hozzájárulnak lehetőségeink és együttműködésünk bővítéséhez" – jelentette ki az amerikai hadihajó kapitánya. Hangsúlyozta, hogy mint mindig, a mostani hadgyakorlat alatt is az ukrán haditengerészek "nagyon professzionális" módon végzik munkájukat.

A hadgyakorlaton résztvevő amerikai hadihajó előző nap kisebb incidensbe keveredett az orosz légierővel. Az orosz fél állítása szerint a romboló orosz területi vizek felé haladt a Krím félszigetnél. "A hajó legénysége provokatívan és agresszívan viselkedett, ami aggodalmat váltott ki a Fekete-tengeri Flotta megfigyelőállomásainak és hajóinak illetékeseiből" - jelentette a RIA Novosztyi orosz állami hírügynökség. Ezért az orosz légierő egy Szu-24-es harci gépet küldött a levegőbe, amely irányváltoztatásra késztette az amerikai hajót.

Úgy tűnik az amerikaiak tovább provokálják Oroszországot, mivel közvetlenül az orosz vizek határa mentén tartották meg Ukrajnával közös hadgyakorlatukat. 

A hadgyakorlat során azonban megint belefutottak az orosz elektronikus haditechnika zavaró rendszerébe, amely használhatatlanná teszi a legmodernebb csúcstechnikával felszerelt hadihajóikat.
Ismét előfordult az az eset, amikor egy fegyvertelen Szu-24 zavarta meg a demonstratív hadgyakorlatot.

Előző eset

Több mint egy éve, 2014 áprilisában az orosz Szu-24-re szerelt zavaró berendezés  lebénította a csúcstehnikával felszerelt  USS Donald Cook romboló elektronikai rendszerét, amely a Fekete-tengeren akarta megmutatni  az Egyesült Államok mindenütt jelen lévő katonai potenciálját.

A másik eset  idén áprilisban történt

Az  USS Theodore Roosevelt repülőgép hordozó az Északi-tengeren át Dánia felé tartott, ahol a Balti teger bejárata van.  Itt három zavaró rendszerrel felszerelt orosz Akula osztályú nukleáris tengeralattjáró tűnt fel a közelben, ami után az amerikai anyahajó a La Manche csatorna  mentén lévő Gosporthoz hajózott, amelynek sem kikötője, sem dokkja nem alkalmas ekkora hajók fogadására. A látogatás előzetes egyeztetések nélkül, váratlanul történt.  A hajót néhány napig a part előtt a vizen javították.

A mostani hadgyakorlaton  amerikaiak elismerték a Szu-24 megjelenését, de azt már tagadták, hogy az irányváltoztatás e miatt történt.

 

Az Egyesült Államok részéről megerősítették, hogy valóban megjelent a hajó közelében a Szu-24-es, azt azonban cáfolták, hogy az orosz katonai repülőgép miatt  változtatott volna irányt a romboló. Eileen Lainez Pentagon-szóvivő kijelentette: "A rutinjellegű manővereket végző Ross végig bőven a nemzetközi vizek határán belül maradt."

Közben április 20-a óta folyik az ukrán Nemzeti Gárda tagjainak kiképzése Ukrajnában, amelyet mintegy háromszáz amerikai deszantos végez. Kilencszáz gárdista vesz részt három turnusban az egyenként nyolchetes kiképzéseken. Utána a tervek szerint hadgyakorlatot tart az ukrán hadsereg.

MTI
Címkék: 

 

Webcam Fuengirola

csak egy kattintás és élőben nézhető a fuengirolai tengerpart



Vár a Costa del Sol