.

Sütőtök: amellett hogy egészséges, még finom is





Szerző: Czibere Csilla

 

Sütőtök, a sokoldalú csemege

 

Az ősz beköszöntével megérkezett a sütőtökszezon is. A boltok polcai, a piacok standjai roskadoznak a különböző fajtájú és formájú, a narancssárga többféle árnyalataiban pompázó zöldség alatt.

Már a látványa is jókedvre derít és akkor még szó sem esett sokoldalú felhasználsi lehetőségeiről.

A sütőtök őshazája Közép - és Dél- Amerika trópusi része. Az inkák, maják és aztékok jellegzetes tápláléka és gyógynövénye volt. Amerika felfedezése után került Európába és gyorsan közkedveltté vált jellegzetes íze miatt. Ki en kedvelné az édes, füszeres sült tököt hideg téli téli estéken a tüz melegénél eszegetni?

Korábban elsősorban a Halloween- partik kellékeként volt ismert, de mostanában kezdik újra felfedezni kedvező élettani hatásait.

Tudományos kutatások bizonyítják, kalcium, cink, mangán, réz, vas, foszfor, C-vitamin, karotin, biotin, niacin, pantoténsav, A, B1, B2, B6 vitaminok és folsav tartalmának köszönhetően egészségmegőrző, gyógyító hatással bír.

Kálium tartalma miatt vérnyomáscsökkentő és vízhajtó hatásúA. Energia tartalma 80kcl/100g, 16,5 g szénhidrát van 100g sütőtökben. Antioxidánsokban is gazdak, melyek megkötik a szabadgyököket és erősítik az immunrendszert, ezáltal ellenállóbbá teszik a szervezetet a daganatos megbetegedésekkel szemben.

A sütőtök alkalmas gyulladásos betegségek kezelésére, különösen nagy hatékonyságot mutat megfázásos, meghűléses megbetegedések esetében, de alkalmazható tüdőgyulladás és egyéb tüdőkárosodások kezelésére is. A sütőtök enyhíti az allergikus köhögést, csökkenti az asztma rohamokat.

A népi gyógyászatban hashajtóként és béltisztítóként használták. Fogyasztása jótékony hatást eredményez az emésztési gondokkal küszködőknek, máj működését, segít a szív és koszorúér problémák megelőzésében, szebbé teszi bőrünket, különösen a pattanások kezelésében jelenthet nagy segítséget.

A sütőtök egy olyan zöldség, ami talán sütve a legfinomabb,de készíthető belőle ízletes leves, sütemény, lekvár is. Nyersen lepréselve ivólé készíthető belőle, remekül kombinálható almával, répával, naranccsal.

Mióta a Costa del Sol-on élek vált szokásommá az utcai árusoktól beszerzett sült gesztenyét fahéjas sütőtökkel párosítva enni. Nem egy kalóriaszegény csemege, de nagyon finom. Egyszer-egyszer megengedhetjük magunknak még akkor is ha diétan vagyunk.

A sütőtök az a ritka zöldségféle , amely három olyan fontos jellemzőt egyesít, mint az egészségesség, finom íz és elérhető ár.

Aki a sütőtök kiemelkedő élettani hatásai, sokoldalú felhasználási módjai ellenére is kétkedő maradt, engedje meg hogy egy egyszerű és finom sütőtökrémleves recepttel csináljak kedvet e fantasztikus zöldség fogyasztáshoz

 

 

Sütőtökkrémleves pirított tökmaggal

 

Hozzávalók:

500g sütőtök,
3-4 evőkanál olívaolaj,
1 teáskanál ételízesítő (bio) só,
1/2 mokkáskanál őrölt gyömbér,
1/2 mokkáskanál őrölt szerecsendió,
2-3 gerezd fokhagyma,
2 dl tejszín,
1 közepes fej vöröshagyma,
0,5 dl félszáraz fehérbor pirított tökmag

 

A tököt meghámozom, megmosom és felkockázom. A hagymát az olajon lepirítom, hozzá adom a tököt és néhány percig nagy lángon pirítom. Felöntöm annyi vízzel, amennyi ellepi, fölteszem főni a fűszerekkel és az apróra vágott fokhagymával. Mikor már puha, botmixerrel pürésítem, végül hozzáöntöm a tejszínt és a bort is, és hagyom, hogy majdnem újra felforrjon. Lezárom a lángot, és készen is van. Pirított tökmaggal tálalom.

A húskedvelők pirított backon csíkokkal is gazdagíthatják a levest.

Jó étvágyat!

Címkék: 

 

Webcam Fuengirola

csak egy kattintás és élőben nézhető a fuengirolai tengerpart



Vár a Costa del Sol