Jelenlegi hely
.
Sikoltó múmia
Közel 140 éve izgatta a tudóstársadalmat (és a rejtélyeket kedvelő nem-tudósokat is) annak az egyiptomi múmiának a rejtélye, melyet az arcára fagyott kétségbeesett kifejezéssel temettek el egykoron. Talán most megoldódott a rejtély.
A "sikító múmia" szívrohamban hunyhatott el
A hercegnő szívinfarktusban veszítette életét. Atherosclerosisban azaz érszűkületben szenvedett, vélhetően ez okozta halálát is. Állapota mind a jobb, mind a bal pitvarra, a nyaki artériákra és más erekre is hatással volt.
Az arckifejezést az magyarázza, hogy a hercegnőre jóval a halála után találtak csak rá, amikorra beállt a rigor mortis (azaz a hullamerevség) állapota
Zahi Havász, az egyik legbefolyásosabb egyiptológus és munkatársai most CT-vizsgálatot végeztek Meritanum múmiáján, arra voltak kíváncsiak, hogy van-e összefüggés a nyitott száj és mumifikálás mnősége között. Kiderült, hogy nincs, hiszen a hercegnőt nagy műgonddal készítették elő a halál utáni örök életre.
Ugyanakkor egyes szerveit neki sem távolították el, például benne hagyták a szívét. A szív erein érelmeszesedés tüneteire bukkantak. A múmia testhelyzete is szokatlan, hiszen lábait behajlított pozícióban találták meg. Az egyiptológusok következtetése szerint a hercegnő az ötvenes éveiben járhatott, és egyedül halt meg, talán szívrohamban. A mumifikálása még a hullamerevség elmúlása előtt történhetett, ezért nem sikerült kiegyenesíteni a lábát, és becsukni a száját.