Jelenlegi hely
.
Madrid turista szemmel
MADRID
Rövid történelme:
Madrid területét már a történetírás elõtti idõkben is lakták. Ezekrõl az idõkrõl egy két cserépdarabon és néhány mamutcsonton kívûl nem maradtak más kézzelfogható emlékek.
A római idõkben jelentéktelen település volt az Ibéria félsziget közepén. A római birodalom bukása után, ( isz. 486) a már itt lévõ vizigót uralkodók nem tudtak kellõ támogatással rendelekzõ egységes hatalmat kialakítani a felbomló provincián.
711-ben Giblartál mellett, Tárik ibn-Zijád arab hadvezér csapataival átkelt a szoroson. Az erõtlen vizigót hatalom nem tudta megállítani az arab hódítást. A muzulmánok 714-ben legyõzték Roderiket, az utolsó vizigót királyt. Rövid idõ alatt majdnem a teljes Ibériai félszigetet elfoglalták. A következõ évszázadban az arabok, akik egyre jobban függetlenedtek Damaszkusztól majd Bagdadtól, Önálló mór királyságokat alapítottak. Madrid, ekkor az egyre jobban fejlõdõ, tõle 70 km-re délre lévõ Toledó északi védõvonalának részeként létezett.
Madrid törénetét ezektõl az idõktõl lehet számítani.
A X. században többször cserélt gazdát, de sem a móroknak, sem a keresztényeknek nem volt annyira fontos, hogy nagyobb áldozatot hozzanak a tulajdonlásáért. A kersztény uralkodók a XI. században városi rangra emelték. A következõ évszázadokban ezt többször megerõsítették, majd 1561-ben, máig rejtélyes okokból a minden szempontból alkalmasabb Toledó helyett, II. Fülöp ide helyzte udvartartását.
A város innentõl kezvdve rohamléptekkel fejlõdött. A XIX.századra elérte a félmilliós, mára a több mint három-milliós lakosságot.
A mai Madrid központi része a Puerta del Sol (Nap kapuja) téren és környékén van.
A könyezõ utcákban a XVIII. - XIX. században épült, jellegzetesen "spanyol stílusú" épületeket láttunk.
Kersztül vágunk a Plaza Mayoron, ami arról híres, hogy a közékorban itt tartották az inkvizíciós tárgyalásokat és kivégzéseket. Itt kellõ létszámú ember láthatta, milyen sors vár azokra, akik a katolikus vallást nem az egyház által elõírt gondolatok szerint értelmezték. A nyilvános kivégzések, a nyílvános kínhalálok, a máglyákon égõ emberek húsának szaga, kellõképen elrettentették a hívõket a másként gondolkodástól.
A tér ettõl függetlenül impozáns. Építését még a Habsburg királyok kezdték. Sokáig ez volt a város eseményközpontja.
Városnézésre legalkalmasabb a városnézõ busz. Mi is ezt a módját választottuk a látnivalók gyors megtekintéséhez.
Prado. A csodás festményeket õrzõ képtár.
Gran Via. Madrid egyik legszebb utcája
Palota a XIX. századból
Kolombusz emlékmûve eltörpül a mögötte lévó Barclays bank épülete elõtt.
A királyi palota. Rengeteg érték van benne felhalmozva. Csodás termek, festmények, falburkolatok, szobrok. Arany, ezüst tálak, kristálypoharak, mind mûvészi kidolgozásban. Az ember csak ámul-bámul a régi mesteremberek tudásán, mûvészi érzékén. A palotában fényképezni tilos. Nagyon sajnáltam.
Elérkezett a két városnézõ nap vége. A reptér felé, már csak a földalatti vasúti megállóján csodálkozom.