Jelenlegi hely
.
A kávé árt, vagy használ?
A kávé a harmadik a legtöbbet fogyasztott folyadék a sör és a szénsavas üdítőitalok után. Jó tudni, mivel jár fogyasztása.
A kávé története visszanyúlik a 13. századra, Etiópiába, de az első dokumentált kávéfogyasztás a 15. századra tehető jemeni szúfi kolostorokban. A kávé a középkor elején indult diadalútjára, miután elterjedt az arab világban. Az első európai kávézót 1645-ben nyitották meg Velencében, majd 1670-ben Londonban és pár évvel később Párizsban.
A kávézók diadalútja nem volt zökkenőmentes, többször is betiltották, de végül az ellenzőit elsöpörte a kávézást kedvelők növekvő tömege.
A pesti Pilvax kávéház korabeli ábrázolása
Sokan sokfélét vélnek tudni arról, a kávé miként hat a szervezetre. Vannak, akik függőséget okozó szerként tekintenek rá, mások áldásos hatásaira szeretnék felhívni a figyelmet.
Ha kedveljük a kávét, nincsenek szív és vérnyomás problémák, napi egy két csésze nem árt meg, sőt kedvező hatással lehet közérzetünkre. Azonban napi négy csészénél több, az orvosok egyöntetű véleménye szerint "ellenjavalt".
A koffein a fogyasztás utáni tizedik perc körül a véráramba kerül, hatására pedig megemelkedik a pulzus és a vérnyomás. A 20. perc körül már jóval koncentráltabbnak érezhetjük magunkat, figyelmünk élesebb és fókuszáltabb lesz. Persze ez egyénenként változó.
A 30. perc környékén a szervezet elkezd több adrenalint termelni, élesedhet akár még a látás is, míg a 40. perc környékén nő a szerotoninszint, és még az izomerő is fokozottabbnak tűnhet.
A fogyasztás utáni negyedik órában érdekes dolog történik, felgyorsul ugyanis a sejtekből való energia felszabadulásának mértéke, így a szervezet még akkor is zsírsejteket éget el, ha tulajdonképpen nem is végez erőteljes fizikai aktivitást. Mindemellett a gyomorsav és az emésztőenzimek termelődése is fokozódik. Ez kellemetlen is lehet, van akinél gyomorégést vált ki.
A kávé elfogyasztása utáni hatodik óra azonban már negatív a hatás, ilyenkor érvényesül ugyanis igazán dehidratáló hatása, ami miatt nemcsak vizet veszít a szervezet, de fontos ásványi anyagokat és vitaminokat is, ami akár a kalcium-anyagcsere enyhe zavarához is vezethet. Aki rendszeresen fogyaszt kávét, annak mindenképp fokozottan ügyelnie kell a megfelelő folyadékbevitelre.
Tehát a kávézásnak vannak pozitív és negatív hatásai is. Egészségünk szempontjából a legfontosabb, hogy kerüljük a szálsőségeket, a túlzásba vitt kávé fogyasztást.