Jelenlegi hely
.
Hogyan került Ukrajnához az orosz lakosságú Krím félsziget
A Krím félsziget Oroszországhoz történő visszacsatolását mindenki ismeri, de azt, hogy hogyan került Oroszországtól Ukrajna fennhatósága alá, az már kevésbé ismert.
Abban az időben ez nem okozott problémát, hiszen a lakosság mindennapi életében nem jelentkezett változás, Hruscsov és pártvezetés többi tagja pedig úgy gondolta a Szovjetunió örökké fennmarad.
Hát nem ez történt.
1991-ben megtörtént a lehetetlen és a Szovjetunió darabjaira hullott. Bár a Krím Ukrajna része maradt és az Orosz Föderáció a „Budapesti Memorandum” (1994) keretében kénytelen-kelletlen elismerte az ukrán állam szuverenitását, nyilvánvalóvá vált, hogy az orosz lakosságú térség egy lőporos hordó.
Szevasztopol mint a Fekete-tengeri Flotta bázisa továbbra is „orosz” város maradt; ezen felül a kikötőt 2017-ig (2010-ben 2042-ig meghosszabbítva) bérbe vette az Orosz Haditengerészet.
A 2014-es, máig nem tisztázott ukrán események, során az ukrajnai vezetés nyugati befolyás alá került. Ez azt jelentette, hogy Fekete-tengeri orosz hadi kikötő esetleg nyugati, (NATO) fennhatóság alá kerülhet. Ez elfogadhatatlan volt Oroszország számára.
A Krímben 2014 tavaszán orosz sugallatra népszavazást rendeztek a félsziget hovatartozásáról. Az eredmény nem volt kétséges, a 90%-ban orosz identitású lakosság Oroszországot választotta.
Ezt meg Ukrajna nem bírja lenyelni. Azóta beszélnek orosz agresszióról.
Hogyan kezdődött Oroszország és a Krím félsziget összefonódása
A Krím birtoklására történelme során már sok hatalom vágyakozott. A föníciaiak, görögök, rómaiak, bizánciak, törökök, a középkorban Velence, majd a tatárok igyekeztek megszerezni a Fekete-tenger stratégiai pontját. Az ekkor ott élő harcias tatárok, az 1700-as években túl lőttek a célon. Állandó rabló hadjáratokat indítottak északra, ahol a Moszkvai Fejedelemség és az akkor nagy hatalmú Lengyel-Litván Unió területein raboltak, pusztítottak.
Tatár katona harc közben (részlet Wojciech Kossak egyik festményéből)A további rabló hadjáratok megfékezésére 1736-ban orosz csapatok hatoltak be a Krím félszigetre és elűzték a tatárokat.
Az orosz hadsereg a törökkel vívott 1768-1774-es háborút követően kikényszerítette a névlegesen a török birodalomhoz tartozó Krím „önállóságát”, amit 1783-ban Grigorij Patyemkin – a cárné kegyeltje – a cári birodalomhoz csatolt.
Ezzel kezdetét vette az orosz Krím időszaka. Az 1800-as évek elején immár Szevasztopol a Fekete-tengeri orosz Flotta bázisául és 1854 és 1855 között a krími háború egyik legfontosabb helyszínéül szolgált. A brit-francia haderő csak egy évnyi idegölő és rendkívül véres ostrommal tudta bevenni az oroszok által elszántan védett várost. Szevasztopol ettől kezdve az orosz nép összetartásának és erejének lett a jelképe.
Ezt az érzést erősítette 2. világháború idején a német Wehrmacht elleni küzdelem , amikor a város újra a harcok középpontjába került. (Az ostrom 1941. október 30-án kezdődött, és 1942. július 4-én ért véget). Bár a németek bevették a várost, az ostrom újfent az orosz nép egységes helytállását bizonyította.
Az orosz történelemben a Krím az orosz nép egységének és összetartozásának szimbóluma.