Jelenlegi hely
.
Ellenkező irányba megy a világgazdaság, mint amerre szeretnék
Az alacsony termelékenység, a társadalmak elöregedése és a pénzügyi válság még mindig érezhető hatásai tovább lassítják a gazdasági növekedést - írta decemberi előrejelzésében a német Handelsblattban megjelent cikkében Christine Lagarde, az IMF vezérigazgatója
A világgazdaság nem abba az irányba megy amerre szeretnék
A nyersolaj 30 dollár körüli ára a legpesszimistább jóslatokat igazolják. Az olajra épülő világgazdaság megtorpanni látszik. Kínában jelentősen csökkent a nyersanyagok iránti igény, ami nagymértékben befolyásolja a világgazdaságot. A tengeri szállítások volumene rég nem látott mélypontra esett, pedig ez a gazdaság egyik ütőere, ami azt jelzi, jelentősen csökkent a világban a nyersanyagok és a késztermékek iránti igény.
Az országok fulldokolnak az adósságcsapdában és a politikai helyzet sem ad bizakodásra okot.
Amerika és Oroszország fokozódó szembenállása, a közel-keleti robbanás veszélyes helyzet, ami tovább romlott Törökország és Oroszország szembefordulásával, semmi jóval nem kecsegtet.
Európában a feltartóztathatatlannak tűnő migráns áradat felveti az Európai Unió szétesésének lehetőségét.
Ebben a környezetben még az is eredmény, ha a gazdaságok növekedés helyett megtartják korábbi szintjüket.
2016 a közgazdászok szerint a nagy változások éve lesz. A fedezet nélkül nyomtatott dollárt letaszítják uralkodó posztjáról és szerepét apránként más valuták (jüan, euro) veszik át. Irán már euróban kéri az embargó megszünését követő olajszállításainak árát, és a távolkeleti régióban a dollár mellett már kínai jüanban kötik az üzleteket.
Ezek a jelek mind a világgazdaság válságát mutatják, amiből kilábalni csak alapvető változtatásokkal lehet. Ameddig a gazdaság irányítói és a politikai döntéshozók ragaszkdnak a lehetőségei határához ért gazdasági világrend jelenlegi struktúrájához, addig csak a káosz nő a világban.