.

Az ukrán demokráciában sorban halnak meg a volt elnök hívei




Öngyilkosság, baleset, rejtélyes merénylet – rájár a rúd most azokra, akik egykor szövetségesei voltak a tavaly februárban megbuktatott ukrán elnöknek, Viktor Janukovicsnak.

 

Az Európai Parlament kemény hangú nyilatkozatban itélte el Moszkvát az ellenzéki Borisz Nyemcov a jelenleg még ismeretlen indíttatású gyilkssága miatt. A politikai téren sokadrendű ellenzéki Nyemcov még a parlamentbe sem jutott be, de halála után a média az orosz ellenzék vezérének léptette elő. Nyemcov munkássága nem sok vizet zavart az orosz politikai életben, halála viszont támadások sorozatának tette ki Putyin rendszerét.


Petro Olekszijovics Porosenko

Az elmúlt hónapokban, az új nyugatbarát Porosenko által vezetett Ukrajnában a véletlen esélyét egyre inkább kizáró sorozatban halnak az ellenzéki politikusok és egykori tisztségviselők. Ám ez sem Brüsszelnek, sem Washingtonnak nem tűnik fel, ezzel kapcsolatban egy tiltakozó nyilatkozat sem látott napvilágot.

A vizsgálatot majd' minden esetben néhány nap alatt lezárták a hatóságok, megállapítva, hogy öngyilkosság történt. Kivétel egy esetben történt, ahol egyértelmű volt a gyilkosság.

  • Valentina Szemenjuk-Szamszonekot tavaly szeptember 27-én lőtték agyon saját otthonában. A politikus a Janukovics ex-elnök szövetségesének számító Ukrán Szocialista Párt alelnöke volt. 2005 és 2008 között az állami vagyonalap igazgatója volt.
  • Mikola Szerhijenko január 26-án halt meg. Az 57 éves szakember 2010 és 2014 között az ukrán állami vasúttársaság igazgató-helyettese volt. Janukovics miniszterelnökének, Mikola Azarovnak egyik bizalmasa volt, magas pozícióját is elsősorban neki köszönhette. A hatóságok jelentése szerint önkezével vetett véget életének egy vadászpuskával.
  • Olekszij Kolesnyik, a Harkov megyei regionális kormányzat egykori vezetője három nappal később akasztotta fel magát. A rendőrségi jelentés szerint búcsúlevelet nem hagyott.  
  •  A február 25-én holtan talált Szergej Valter szintén felakasztotta magát. 2013-ig  az ország délnyugati részében levő  Melitopol polgármestere volt. A Janukovics-párti politikus ellen korrupciós vádakkal folyt nyomozás, melynek során 145 (!) alkalommal hallgatták ki. A 146. előtt végzett magával. 
  • Egy nappal később Olekszandr Bordijuh hirtelen szívrohamot kapott, ő Melitopol rendőrfőkapitánya volt.
  • Komoly kérdéseket vethet fel Mihajlo Csecsetov halála is  A hivatalos verzió szerint a  férfi február 28-án ugrott ki egy 17. emeleti apartman ablakán. Csecsetov a Janukovics idején kormányzó Régiók Pártjának alelnöke, 2003 és 2005 között pedig az állami vagyonalap igazgatója volt. 
  • A leggyanúsabb haláleset március elején történt. Olekszandr Peklusenkót, az ország keleti részén fekvő Zaporozsje megyei reginális kormányzat egykori, szintén Janukovics-párti vezetőjét találták holtan otthonában. A rendőrségi jelentés szerint öngyilkos lett, méghozzá úgy, hogy "nyakon lőtte (?) saját magát"


Mindeközben, ukrán kérésre, már az Interpol is körözi Viktor Janukovicsot. A sikkasztással és hűtlen kezeléssel vádolt bukott ukrán elnököt, Porosenko szeretné Ukrajna határain belül tudni. Tartózkodási helyéről biztos információk helyett csak legendák terjengenek – a legvalószínűbb forgatókönyv szerint a 64 éves exelnök jelenleg Oroszország fővárosában, Moszkvában bujkál, ám hiába a nemzetközi (ráadásul legmagasabb fokozatú, vörös) körözés, aligha lehet arra számítani, hogy a Putyin-adminisztráció kiadná őt a nemzetközi nyomozó hatóságoknak.


Források:  alfahir.hu  vasarnapihirek.hu

 

Webcam Fuengirola

csak egy kattintás és élőben nézhető a fuengirolai tengerpart



Vár a Costa del Sol