Jelenlegi hely
.
Ősi átjáró egy spanyolországi barlangi tóban
400-500 éven keresztül használhatták Mallorcán azt az átjárót, ami egy barlang belsejében készült, mielőtt a tengervíz emelkedése belepte az átkelő köveit.
A felfedezés azért rendkívüli jelentőségű, mert bizonyság rá, hogy az első emberek legalább 1000 évvel korábban jelentek meg ezen a Földközi-tengeri szigeten, mint ahogy azt eddig feltételezték.
A Mallorcán lévő Genovesa-barlangot a tenger alakította ki, és a mediterrán sziget egyik természeti csodája. Ahogy belépsz, egy elbűvölő földalatti tér látszik, ahol hatalmas cseppkövek lógnak a mennyezetről.
A barlang mélyén kristálytiszta tavak húzódnak meg, köztük a Martel tó, amelyet a világ egyik legnagyobb földalatti tavának tartanak. Eddig leginkább ez vonzotta ide a turistákat. Néhány éve viszont a víz alatt egy olyan átjárót fedeztek fel, amely megváltoztathatja a sziget benépesedéséről kialakított képet – számolt be a CNN.
A Genovesa-barlang belső tavában egy körülbelül 8,62 méter hosszú átjáróra bukkantak, amely vélhetően azt a célt szolgálta, hogy száraz lábbal át lehessen kelni a barlang két oldala között.
Az átjáró, nehéz mészkőtömbökből épült, amelyek közül néhány 1,3 méter átmérőjű. Felfedezésekor az építményt 3 és félezer évesre becsülték a barlang egyik kamrájában talált kerámiák alapján. Egy most közzétett tanulmány szerint azonban sokkalta régebbi lehet.
Egy világos színű sávot találtak a barlang víz alatti kövein, valamint kalcitlerakódásokat, amelyek a köveken alakultak ki azokban az időkben, amikor a tengerszint még alacsonyabb volt. Ezek alapján meg lehetett határozni, hogy a szerkezet csaknem 6000 évvel ezelőtt épült
A rejtély itt is hasonló, mint a piramisoknál: hogyan tudták mindezt megépíteni az akkori eszközökkel? Bár mai mérnöki szemmel egyszerűnek tűnhetnek ezen a struktúrák létrehozása nagy helyismeretet igényelt.