Jelenlegi hely
.
Néhány újévi szokás a világból
Újévi szokások a világ különböző részein
Az újév, ahogy a nevében is benne van mindig valamiféle megújítást, változást hoz, legalábbis sokan ezt reméljük. Hogy egészen biztosak legyünk abban, hogy a következő évünk még jobb és még sikeresebb legyen, olyan szokásokat, és hagyományokat kreáltunk, amik megerősítenek bennünket a pozitív jövő reményével kapcsolatban.
Számos babona és szokás létezik a világban, olykor egészen furcsák, és megdöbbentőek. Cikkünkben összeszedtük, hogyan köszöntik a néhány országban az új esztendőt.
Azzal sokan tisztában vagyunk, hogyan köszöntik a magyarok az újévet, de talán nem tudjuk pontosan mi magyarázza a különböző babonáinkat.
A legismertebb magyar szokás, a lencseevés, hogy sok pénzünk legyen, illetve a malac sütés, aki kitúrja nekünk a szerencsét. Ha már a kismalac szerencsét hozott nekünk, fontos, hogy meg is tartsuk, éppen ezért nem szabad újév első napján levinni a szemetet, így ugyanis kidobjuk a kukába a szerencsénket (persze egy hatalmas szilveszteri buli után ez kissé nehezen kivitelezhető).
Egy régi magyar babona szerint a férjezettlen asszonyok gombócót főztek, és minden gombócba más-más férfinévvel ellátott cetlit rejtettek. A hagyomány szerint a leendő férj nevével ellátott gombóc fog legelőszőr feljönni a vízből.
Szintén messzire vezethető vissza a tűzijáték története is, ugyanis a hangoskodás elűzi a rontó szellemeket, a tűzijáték pedig kellően hangos ahhoz, hogy semmiféle gonosz erő ne vegyen bennünket körül.
Most pedig nézzünk körül a világban, hogy hol milyen babonákkal, és szokásokkal köszöntik az új esztendőt.
Dánia
A hangoskodás a világ számos pontján szerepet kap újévkor, így Dániában is, ahol régi tányérokat és cserepeket törnek össze, majd a törött darabokat a családtagoknak és a barátoknak ajándékozzák, így kívánva egymásnak boldog újévet.
Minél nagyobb a zaj, és minél több edénytörés hangzik el az újév kezdetén, annál boldogabb éve elé nézhetnek a dánok, ugyanis ez azt jelképezi, hogy sok baráttal vannak körülvéve.
Svájc
A svájciak igencsak furcsán köszöntik az új esztendőt, ugyanis éjfélkor egy gombóc fagylaltok dobnak a földre, ezzel biztosítva magukat a szerencséjükről.
Görögország
A görögöknél egészen hasonló módszer alakult ki, mint nálunk magyaroknál a gombócfőzéssel kapcsolatban, annyi különbséggel, hogy ők kenyeret sütnek, amibe pénzérmét rejtenek. A kenyeret felszeletelik, és aki a pénzérmés szeletet kapja, és nem nyeli le, vagy harap rá az érmére, az egészen biztosa nagy vagyonhoz jut majd a következő évben.
Olaszország
Az újévtől nem csak pénzt és szerencsét várunk, hanem szerelmet is. Kifejezetten az olaszok, akik ilyenkor piros fehérneműt viselnek, így a babona szerint könnyebben megtalálják a szerelmet. Ha viszont már megkapták élete párjukat hosszú időn keresztül együtt is akarnak lenni velük, ezért minél hosszabb spagettit készítenek, ami a hosszú életet szimbolizálja.
Spanyolország
A spanyol szokások nagyban megegyeznek az olasszal, ugyanis ők is hisznek a piros fehérnemű viselésében. Emellett pedig szőlőt majszolgatnak, méghozzá éjfél előtt 12 szemet. Ezzel szimbolizálva a tizenkét hónapot, így a babona szerint minden hónapban szerencséjük lesz.
Latin-Amerika
A rossz szellemek elűzése a világ szinte minden pontján fontos az újév kezdetekor. Rioban például egy vödör vízzel öntik le éjfélkor az ablakokat, ezzel megtisztítva a házukat a negatív energiáktól.
India
Hozzánk hasonlóan Indiában sem szabad újévkor semmit kidobni, mert ezzel megfosztanák maguktól a szerencsét. Amit viszont minden indiaink meg kell tenni újévkor, az a zarándokút. A régi hagyományok szerint az újév első napján minden indiainak el kellett zarándokolni egy szent helyre, mára azonban már enyhítettek a hagyományokon, és elegendő, ha csak egy közeli templomba zarándokolnak imádkozni.
Híres zarándokhely az amritszari-arany-templom
Ahogy látjuk tehát számos, szokás és babona vesz bennünket kerül, főleg az új év első napján. Akár hiszünk bennük, akár nem a vonzás törvénye talán az összes babonánál és hagyománynál fontosabb. Ha valamit igazából elhiszünk, az valószínűleg pozitívan hat majd ránk, és bevonzza, vagy közelebb visz minket vágyaink megvalósításához.