Jelenlegi hely
.
Bélféreg
Bélféregesedés
A férgesedés sokkal több embert érint, mint azt gondolnánk. A vegyes étrenden élő emberek legalább felének vannak bélférgei, csak ezek általában semmilyen látványos, komoly panaszt nem okoznak, illetve ha okoznak is, azt az emberek teljesen elfogadott, általános tünetként kezelik. Márpedig ezek nem természetes dolgok!
Galandféreg az emberi bélben
A leggyakoribb tünetek közül az első a krónikus fáradékonyság, amely annak köszönhető, hogy a féreg nagyon sok hasznos tápanyagot, vitamint, nyomelemet „eleszik” az ember elől, miáltal vitamin és nyomelemhiány alakul ki. Felléphet vérszegénység, állandó éhségérzet, és természetesen jellegzetes tünet, hogy a székletben megjelennek a férgek vagy a féregpeték.
Gyerekeknél fontos észrevenni azt, ha a korukhoz képest – testileg, lelkileg vagy szellemileg – nem fejlődnek rendesen, mert ennek is lehet oka a férgesedés. Náluk ez a betegség a legváltozatosabb problémákat okozhatja, például nagyon gyakran rövidlátás alakul ki, amely szinte egyik napról a másikra lép fel. Ugyanakkor, ha a férget sikerül kiűzni, akkor a rövidlátás akár néhány nap alatt is megszűnhet, olyan gyorsan, ahogyan létrejött.
Férgesedés esetén mindenképpen érdemes megnézni a környezetben lévő háziállatokat, mert a fertőzés sok esetben az állatról terjed át az emberre – a hólyagférgesség vagy a szalagférgesség esetén például tipikusan ez a helyzet.
A féreg már azzal is gondot okoz, hogy az ember szervezetében táplálkozik, de a legnagyobb problémát mégis azok az anyagcseretermékek okozzák, amelyeket a féreg kiereszt magából.
Féregfajták
Nagyon gyakori, főleg gyerekeknél előforduló betegség a cérnagilisztával való fertőzöttség. Ilyenkor a végbéltájékon rendszeresen viszketés lép fel, különösen az esti órákban. Egy másik gyakran előforduló féregfajta, az orsógiliszta. A tünetei: elsősorban az étvágytalanság, de a hányinger, hányás is és főleg hasi, alhasi fájdalmak. A legveszélyesebb a laposféreg, ugyanis a véráram útján eljuthat a szívizomba, az agyállományba, de a tüdőbe, szembe is, és ott komoly betegségeket okozhat. A laposféreggel fertőzött ember folyton köhög, néha vért is köp.
Vizuális diagnosztika
Szerencsére íriszdiagnosztikai módszerrel könnyen megállapítható a bélféreg jelenléte a szervezetben. Többféle jele is van, a leggyakrabban a pupilla körüli fodorban mutatkozik meg. A fodornak alapvetően szép, kerek alakúnak kell lennie. Ha a szervezetben bélféreg van, akkor ez a fodor beszűkül a pupilla felé, és a szűkületben kicsi alakzatok jelennek meg, amelyek megfelelő nagyításban féregszerűen néznek ki. Ha csak féregpeték vannak a szervezetben, akkor apró pöttyök láthatók ugyanezen a helyen. A betüremkedés a bélszektornak azon a szakaszán található, ahol a férgek tanyáznak. Egészen precízen le lehet olvasni, hogy hol és milyen mennyiségben találhatók a férgek. Ha sikerül kihajtani őket a szervezetből, akkor ezek a jelek eltűnnek.
Ha valakinek már régóta férgesedése van, a nyelvén féregszerű kiemelkedések, bemélyedések vagy elszíneződések olyan látványt keltenek, mintha giliszták lennének ott. Ezek a formák megjelenhetnek lepedék formájában is.
A férgesedés gyógyszeres kezelésmódja
A fonalférgek ellen alkalmazható egyik hatóanyag a mebendazol. A szer igen hatékony a cérnagiliszta, az orsóférgek és a horogférgek felnőtt és fejlődő alakjaival szemben is. A mebendazol összetett hatásmechanizmussal rendelkezik, több ponton gátolja a férgek sejtjeinek anyagcseréjét, és végül mozgásképtelenné teszi a férget. A féreg ezután elpusztul, és (mivel bélférgekről van szó) lassan, természetes módon kiürül a szervezetből. A hatóanyag kis dózisban rövid ideig alkalmazva nem okoz mellékhatást. Előfordulhatnak gyomor-bélrendszeri panaszok, fejfájás, szédülés. Terhesség esetén nem szabad szedni, mert káros a magzatra.
A férgesedés természetes kezelésmódjai
Bélféreg megléte esetén a hús fogyasztását teljes mértékben kerülni kell! A hús sok esetben lehet férges, ha féreggel fertőzött állatból származik. Ennek az oka a nem megfelelő állattartásban keresendő. A féreg sok esetben pete formájában van jelen a húsban. Amikor az ember elfogyasztja a húst, a gyomorsav lebontja a pete körüli burkot, a bélben lévő körülmények pedig éppen ideálisak a féreg kifejlődésére. Ilyen betegség esetén érdemes pár napos böjtöt tartani, és beöntéseket végezni. A böjt révén a férgek kiéheznek, és maguktól is eltávozhatnak a szervezetből.
A beöntés főleg akkor hatásos, ha a bélféreg a bél alsó, végső szakaszában található. A beöntést vagy fokhagymás, vagy eukaliptuszolajos vízzel kell végezni. Az eukaliptuszolajos víz esetén egy liter vízhez 1015 csepp olajat kell hozzákeverni. A másik lehetőség az, hogy pár gerezd fokhagymát lereszelünk, vizet öntünk rá, állni hagyjuk, majd leszűrjük.
Az ételek közül remek féregűző a fokhagyma, a tökmag, a torma, a füge, az áfonya, a répa és a koriander. A répa hatását lehet fokozni, ha lereszeljük, és ánizzsal, valamint köménnyel hintjük meg.
Vannak féregűző teafajták. Idetartozik a kutyabengekéreg és a diófalevél teája, a homoki gyopárból készült tea, a gilisztaűző varádics, a szennalevél és a koriandermagból készült tea.
Az illóolajok közül, amelyeket vagy belsőleg – részben inhalálva, részben vízben oldva – kell bevenni, vagy a beöntéshez használt vízbe keverve érdemes használni, féregűző hatású a bergamott, a borsikafű, az eukaliptusz, a kömény, a levendula és a tuja. Ha a féreg még ezek után sem akar eltávozni a szervezetből, érdemes homeopátiás szerekkel rásegíteni. Féregűző hatású a China D3–D4es hígításban, valamint a Sifilinum és a Caladium.
Elmondanék három olyan mazdaznan kúrát is, amelyek nagyon erős féregűző hatásúak! Az első kúra szerint 20dkg céklát kell lereszelni, és azt egy liter vízben körülbelül fél órán keresztül főzni. Utána le kell szűrni, és a leöntött lébe 30g ánizsmagot kell szórni, és ezt a levet még 10 percig főzni. Ezután az egészet át kell szűrni, és két evőkanál juharszirupot kell hozzáadni. Az így nyert folyadékból minden reggel éhgyomorra két evőkanálnyi mennyiséget kell elfogyasztani három napon keresztül. Utána egy hét szünetet kell tartani, majd megint három napig kell fogyasztani ezt a keveréket.
A másik mazdaznan féreghajtó kúránál első nap 3 csepp eukaliptuszolajat 1 deciliter vízben elkeverve kell bevenni. Második nap már 4 csepp az adag, és így tovább, fel kell menni egészen 7 cseppig, napi egyegy cseppel növelve a dózist. A 7 csepp elérése után aztán csökkenteni kell az adagot 3 cseppig. A keveréket vagy éhgyomorra, vagy étkezés előtt fél órával kell elfogyasztani. A kúrához hozzátartozik az is, hogy ilyenkor az eukaliptuszolajat külsőleg is használni kell. Az a legjobb, ha az ember az egész testfelületét bekeni bázisolajban felhígított eukaliptuszolajjal, de a talpát, a lábfejét és a köldöktájékot mindenképpen.
Egy újabb kúra: hat héten át minden este fogyasszunk 3 gerezd fokhagymát. A legjobb szétdörzsölni őket a vacsorára fogyasztott pirítóson. Ilyenkor külsőleg is használhatjuk a fokhagymát: dörzsöljük be vele a talpunkat, a tenyerünket, az orrunk és a köldökünk tájékát. A hathetes kúra alatt fogyasszunk minél több folyadékot és rostos ételt, hiszen férgesedés esetén nagyon fontos a székrekedés megszüntetése is!
A férgesedés pszichés háttere
A férgesedésről azt gondolnánk, hogy teljesen véletlenszerűen alakul ki, de ennek is vannak lelki okai! Ilyen ok lehet például, hogy az illető áldozatnak, kiszolgáltatottnak vagy tisztátalannak érzi magát. Ilyenkor az embernek a saját értékével és önbecsülésével kapcsolatos gondolatokat kell erősítenie magában.
Pozitív megerősítésként érdemes a következőket mondogatni: „Saját jóságomat és tisztaságomat látom másokban is.” „Szeretem és becsülöm önmagam.”
Forrás:
Váradi Tibor, Napfényes gyógyközpont