Jelenlegi hely
.
Két hét múlva csődbe mehet az USA, a világ legjobban eladósodott állama
Közeleg a határidő, ami már többször a csőd szélére lökte az Egyesült Államokat
Az USA-ban létezik egy adósságplafon, amely megszabja mekkora lehet az államadósság. Ezt a plafont már rég átlépték, amit minden évben ennek a rendelkezésnek az ideiglenes felfüggesztésével értek el. Most Donald Trumpon a sor, hogy kiharcolja a plafon megemelését (vagy felfüggesztését), amire alapesetben 2 hete, szélsőséges esetben néhány hónapja van, ugyanis március 15-én érvényét veszíti az a 2015 októberében elfogadott határozat, ami ideiglenesen felfüggesztette az amerikai adósságplafonra vonatkozó törvény hatályát.
A jelenlegi adósságplafon tizennyolcezer milliárd dollár, miközben az államadósság lassan eléri a húszezer milliárd dollárt. Az eddigi kormányzatoknak sikerült újra és újra felfüggeszteni az adósságplafon hatályát, amivel csupán maguk előtt görgették ezt a megoldatlan problémát.
2013-ban olyannyira kiéleződött a helyzet, hogy a kincstárnak úgynevezett "rendkívüli intézkedéseket" kellett foganatosítania ahhoz, hogy fizetni tudja a lejáró adósságpapírokat. Ezek a rendkívüli intézkedések például közintézmények átmeneti bezárását, illetve egyéb, nem létfontosságú állami szolgáltatások felfüggesztését jelentették. Végül az adósságplafon megemeléséről nem, csupán annak felfüggesztéséről sikerült megállapodni, viszont ezzel is visszaállhatott minden a normális kerékvágásba.
Most viszont új helyzet állt elő. Az elnökválasztáson győztes republikánus Donald Trump nem tudja elfogadtatni gazdaségpolitikáját a demokratákkal. Ha pártok ezen a rövid határidőn belül nem tudnak megállapaodni az adósságplafon megemeléséről, vagy felfüggesztéséről, csődbe mehet az USA..
Bár a tavalyi elnökválasztáson a republikánusok többséget szereztek az amerikai kongresszus mindkét házában, egyáltalán nem biztos, hogy az idén sima ügy lesz ennek ennek a problémának a kezelése. A republikánusokon belül ugyanis van egy, magukat Tea Party-nak nevező csoportosulás, akik hagyományosan a fiskális fegyelem és az adósság elleni küzdelem mellett foglalnak állást.
A demokraták mindent megtettek, és még most is megtesznek Trump hatalomra kerülése, és hatalomban maradása ellen, ezért ha összefognak a republikanus Tea Party-nak nevezett csoportosulással, sikeresen blokkolhatják a következő pénzügyi évet, ezzel fizetésképtelenné téve az USA-t
A pénzügyi befektetők figyelmének fókuszában most ezek az események vannak. Az USA esetleges államcsődje nagy felfordulást okozna a vlággazdaságban. - írja a portfolio