Jelenlegi hely
.
Córdobában jártam
Aki Spanyolországban jár, annak Córdoba megtekintése kihagyhatatlan
Római híd
A város 1000 és 1200 közt élte fénykorát. Lakossága ekkor megközelítette a 400 000. fõt. Hihetetlen szám, egy középkori várostól. A korabeli Európa, sõt az akkori világ legjeletõsebb városai közé tartozott.
A leírások szerint, az ekkor már több száz éve itt élõ móroknak sikerült több vallás békés együttélését biztosítani. A kersztények megtarthatták hitüket, templomot is építhettek, a zsidókat sem korlátozták vallásuk gyakorlásában, amennyiben elfogadták a mórok uralmát. Ezek a felekezetek együttmûködtek a mórokkal, sõt, képviselhették erdekeiket a város vezetésében.
Ezekben az idõkben Córdoba mór kultúrája, építészete egész Európára hatással volt. Az erre járó utazók ámulattal dícsérték a város szépségét. Az utikönyvek szerint a korabeli córdobai püspök, teljesen ki volt akadva, hogy a hithû keresztények mór szokásokat vesznek fel, mór irodalmat olvasnak, mór életstílus szerint élnek.
A fénykor egészen a mórok kiüzéséig tartott. Aztán jött a fekete leves. A keresztények már nem voltak ilyen toleránsak. Az ott maradt mór lakosságot erõszakkal megkersztelték, a zsidókat elûzték, majd a megkeresztelt mórokat is elûzték, mivel nem voltak "vértiszta" keresztények. Közben létrehozták az inkvizíciót, nehogy bármiféle eretnek gondolat betegye lábát a keresztény hitvilágba. Ezáltal megfosztották a várost attól a kúltúrális szellemiségtõl, ami naggyá tette, amely évszázadokon keresztûl bevilágította Európát.
A XV. XVI. században a gazdasági élet alapja, de nem csak itt, hanem egész Spanyolországban, a keresztény hit terjesztése ürügyén tönkretett és kirabolt amerikai kultúrák gazdagságából származott. Hajószám érkeztek a kincsek, de fõként arany tárgyak az újvilágból. Bõven tellett hatalmas templomok, paloták építésére. Egymással versengtek a városok, kinek van szebb, díszesebb, temploma, palotája.
A keresztény múlt emléke a királyi palota
Ezeket az idõket nevezik spanyol "aranykor"-nak. Ekkor volt pénz és akarat a mûvészi alkotások létrehozására. A pénz az újvilág kifosztásából származott, az akarat meg a kersztény szellemiség fanatikus erõltetésébõl. Mi mással lehetne jobban bizonyítani a kereszténység felsõbbrendüségét az iszlám felett, mint diszes temolomok gazdagságával? Az egyház úgy gondolta, túl kell szárnyalni a mór kultúrát!
A királyi palota kertje mór hagyományok szerint épült
Ebben az idõben élt Diego Velázquez a spanyol festészet talán legismertebb alakja, aki híres festményei mellett számtalan templom oltárképét is megfestette.
Aztán az Amerikából érkezõ kincsfolyam elfogytával, nem csak Córdoba, hanem Spanyolország is veszített jelentõségébõl. A hódításra alapozott hatalom, hozott ugyan néhány száz év gazdagságot, de nem fejlesztette, hanem inkább tönkretette az anyaország gazdaságát. Nem véletlen, hogy a XVIII. - XIX. századra Spanyolország, Európa egyik legszegényebb országává vált.
Córdoba ma egy modern nagyváros. A középkor hangulatát azonban nagyon jól õrzi a történelmi belvárosa.
Szûk utcák,
régi házak, hangulatps belső terek
a mór épitészetben elmaradhatatlan belsõ udvarok, (pátiók)
A 800 éve épült, Andaluziában egyedül épségben maradt zsinagógaAzonban Córdoba leghíresebb épülete a Mezquita. Ez egy mecset, melyet teljesen egyedülálló stílusban építettek. Ennek külsõ falai több, mint ezer éve állják az idõ forgatagát.