.

Myrtill



Micheller Myrtill

Nem mindennapi név, mint ahogy a hangja sem mindennapi. Az utóbbi évtizedben zenéjének egyedi stílusa egyre ismertebbé, egyre népszerübbé vált, mellyel kivívta magának a helyet Magyarország legjobb énekesei közt.

Egyre többen ismerik, egyre többen szeretik és egyre többen kérdik: Régebben miért nem hallottam róla? Hogyan van az, hogy ennyire képzett hanggal, ilyen adottságokkal csak az elmúlt években került rivaldafénybe?

A történet messzíre nyúlik vissza, a hetvenes évekbe. Myrtill alig volt három éves, mikor szülei nagy örömére hibátlanul eldalolta Halász Judit "Micimackó" című gyerekdalát.  Azokat a futó slágereket is énekelgette, amiket rádióban hallott. Igaz a nehezebb szavaknál sejpített kicsit, de ez még szeretetremétóbbá tette. Apukája esténként sokszor énekelt neki, amire ma is jóleső érzéssel gondol.

Ahogy cseperedett, úgy erősödött benne a zene iránti vonzalom. Különböző zeneiskolák, majd tagság az Operaház gyermek kórusában. Aztán hosszú ideig csak szűk körben dalolgatott.

-  Ahogy énekelsz, az több mint őstehetség! Ez képzett hang! Mikor és hol tanultál énekelni?

- 19 éves koromban kezdtem igazán komolyan foglalkozni a zenével. Először a Postás zeneiskolában tanultam, majd a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen szereztem diplomát. Legfontosabb ismereteimet az énekesi, előadóművészi, színészi szakmáról Dékány Endre mestertől kaptam, amit ezúton is köszönök neki.

Dékány Endre a magyar énekesek egész generácóját tanította. Egyik kedvenc mondása: "Nem éneket kell tanítani, hanem énekessé kell nevelni valakit."
Myrtillel is ez történt. Az addig szűkebb körben énekelgető kezdő énekesből profi előadóművész vált.

-  Az első professzionális zenekar életemben a Bergendy Szalonzenekar volt, ahol rengeteg dolgot tanultam meg a színpadi szakmáról, és széles zenei repertoárra tettem szert. Vokalistaként még sok egyéb produkcióban és zenei kiadványon szerepeltem. Ez a típusú zenei munka nagy rutint adott a szólam éneklésben.

- Saját jazz combot mindig is működtettem az egyéb zenei tevékenységeim mellett. Ebben kedvemre kiélhettem zenei vágyaimat. Ebből az örömzenélésből eredt első szóló lemezem 2004-ben "I just found out about love" címmel. Aztán sorban jöttek a lemezek, és az idén már a nyolcadik szólóalbumra készülünk Swinguistique nevű formációmmal.                                                                      

- Az elmúlt időszakban nemzetközi énekversenyeken is részt vettem. 2006-ban Voice & Guitar duónk Pintér Tiborral a legjobb 8 díjazott duó között szerepelt Németországban, és ugyanebben az évben egy finnországi énekverseny 3. díjazottja is lettem.

- Azóta a Voice & Guitar formációban 3 CD-nk készült, és nagy teltházas koncertet is tartottunk a budapesti Új Színházban. Vendégünk Tátrai Tibor, az ország első számú blues gitárosa volt. Harmadik CD-nk ennek a koncertnek az élő felvétele, DVD-vel együtt.

- Hogyan alakult ki ez a rád jellemző jazz-es, sanzonos stílus? 

- Francia nyelvtanulmányaim hosszú éveken át tartottak, így az ország zenei anyagába is kaptam betekintést a nyelv elsajátítása által. Elsődlegesen természetesen a sanzonok voltak terítéken.
- A jazz, a swing zene egy amerikai eredetű műfaj, s habár Django Reinhardt, francia gitáros egy vérbő, lüktető, európai gipsy swing zenét teremtett sajátos játékmódjával a múlt század közepén, én ezt továbbgondoltam, és vokális gipsy swing hangulatra ültettünk át régi sanzonokat, musical betétdalokat.  Műsorunkban szerepelnek még mai, kortárs dalok is. Nos, ez a Swinguistique.
- Vonzott a francia nyelv, vonzott a swing, és szerettem volna ötvözni a kettőt. Így született meg ez a produkció. A Swinguistique kifejezés egyébként saját találmány, egy fantázia szó, mely alapvető stílusunk, a „swing” és egy francia nyelvtani képző összeolvasztása.

- Mióta zenélsz együtt Tiborral?


Micheller Myrtill, Pintér Tibor  =  Voice & Guitar
 

- 2005-ben, az említett németországi duó verseny kapcsán hoztuk  létre Tiborral a Voice & Guitar formációnkat.   Ekkor készült az első közös CD, hiszen a versenyre zenei felvétellel kellett neveznünk. Mivel díjazottak lettünk, úgy gondoltuk, tovább folytatjuk az együttműködést.

- Hogyan jött létre a Swinguistique zenekar?


Swinguistique lemezbemutató a MOM Kulturális Központban
 

- A Swinguistique zenekar létrejöttében Tibivel való termékeny együttzenélés nagy mértékben szerepet játszott. Tulajdonképpen kettőnkre épül ez a zenei anyag is, a megálmodója én voltam, de a megvalósítás (hangszerelés, megszólalás) oroszlánrésze az övé.  Egy trió kísér még minket: Pintér Laci – gitár, Sárkány Sanyi – bőgő, Gálfi Ati – dob.  Így, öten teljes zenekari hangzást értünk el, és meg tudjuk valósítani a gipsy swing stílusra jellemző hiteles zenei hangulatot. A csapat, így 2011 óta játszik együtt.

- Idén ősszel tervezzük kiadni a Swinguistique második lemezét, melyben zenei meglepetésként, magyar dalokat fogunk gipsy swing stílusban előadni.

- Úgy tudom, nemcsak énekelsz, hanem tanítasz is.

- Szeretek tanítani. Jóleső érzés megélni a növendékek változásait, és azt, hogy képes vagyok segíteni nekik szakmai elakadásaikban.
- Már 13 éve tanítok. Ennek köszönhetően kaptam felkérést a Megasztár1, Megasztrár 3, és az X Faktor 1 versenyzőinek szakmai felkészítésére.
- A versenyzők felkészülésének legnehezebb része, én úgy láttam, a folyamatos izgalom, stressz és kimerültség volt. Az énektanításnak fontos része az ember pszichés állapotának a kezelése is, és ez a helyzet inkább ezt a területet igényelte.
 

- Hogyan telnek napjaid?

- Nekem a zene a mindenem, zene nélül nem tudnék élni. Életem nagyobbik részét zenei tevékenységekkel töltöm. A tanítás mellett nagy hangsúlyt helyezek  a koncertjeimre való felkészülésre, a próbákra, új számok tanulására. Másra kevés időm marad. Zöldövezeti részen lakom, ezért szabadidőmet nagyon szeretem otthon tölteni. Illetve igyekszem a családomra és a barátaimra „pazarolni” a szabadidőmet. Ezenkívül van egy helyes, lógófülű nyuszim, akivel  bármennyi időt el lehet tölteni mókásan.

Jó tudni, hogy a Swinguistique-nek és a Voice & Guitar formációnak is vannak rendszeres klubnapjai Budapesten. (itt követhető: http://myrtill.hu/index.php/hu/fellepesek ) Tavasztól őszig számos vidéki fesztiválon lépnek fel,  zártkörű rendezvényeken is gyakran szerepelnek.  Myrtill emellett hallható még vendég fellépőként a Benkó Dixieland Band-ben valamint Sárik Péter Jazzkívánságműsor produkciójában.”


Myrtill a Benkó Dixieland Band 50 éves jubileumi koncertjén

- Milyen célokat tűztél magad elé?

- Azt gondolom a két koncertező műsoromról, hogy mindkettő érdekes lehetne nemzetközi színpadokon is, amit néhány helyen már meg is tapasztaltunk.  További helyszínek is szerepelnek a célok között. Fő célom azonban önmagam frissen tartása, zeneileg, szellemileg és fizikailag is, hogy lehessen még sok új ötletem és erőm a megvalósításukhoz.

Myrtill és a Swinguistique



 

Voice & Guitar = Micheller Myrtill és Pintér Tibor

 

A Thália Színházban adott koncert. Duett Rátóti Zoltánnal (2010)


 

Az Eurovíziós Dalverseny magyarországi elődöntőjének sztárvendégeként


 

Micheller Myrtill és a Benkó Dixieland Band (2009 Papp László Sportaréna, Budapest)

 

 

 

Webcam Fuengirola

csak egy kattintás és élőben nézhető a fuengirolai tengerpart



Vár a Costa del Sol