Jelenlegi hely
.
Nagy a baj, ezt jelzik a tőzsdék
Hol lesz a lejtő vége?
A hitelből történő végtelen növekedésre alapozott gazdasági-pénzügy rendszer ezekben a napokban rogyadozik. Ezt jól jelzik a tőzsdék, amiket a gazdaság lázmérőjének is lehet tekinteni.
Gazdasági elemzők már kora tavasz óta hangoztatják, elkerülhetetlen egy világméretű gazdasági összeomlás.
Kína már a második legerősebb gazdaság, így annak megbetegedése az egész világra kiahat. Most ez történt. A hitelekből finanszírozott felesleges beruházások, a felépített, de lakatlan szellemvárosok, az újonan épített kihasználatlan erőművek, a csökkenő lakossági kereslet híján keletkező eladatlan készletek fékezik a gazdaságot.
Ennek hatása alól Európa és az USA sem húzhatja ki magát. Kína jóval kevesebb acélt, szenet, kőolajat igényel, így ezek ára esik és ez az áresés amerikára is kihat.
Fema táborok az USA-ban
Bár a média azt sugallja, hogy vége a tőzsdei pániknak, erről a befektetők úgy látszik nem értesültek, mert továbbra is igyekeznek eladni részvényeiket. Kedden az amerikai Down-Jones index a nap végére további 1,3 százalékot esett, és a mai napon az irányadó európai indexek sem akarnak fordulnii. Az első fél órában folyamatosan adták a részvényeket, így a vezető indexek már 2 százalék körüli mértékben estek
Sokáig úgy tűnt, hogy tegnap a belső kínai részvénypiac végre egy jó napot zárhat, a kereskedés végéhez közeledve azonban ismét megjelentek az eladók. Így a Shanghai Composite hiába emelkedett napközben több mint 2 százalékkal is, hamar az előző napi záróértéke alá került az index, végül 1,3 százalékos mínuszban fejezte be a kereskedést. Ezzel az augusztus 19-ei záróértékhez képest 23 százalékot esett.
A szakértők a választ is megadják: ez nem valós pénz, hanem a számlákon előállított levegőpénz, amit a gazdaság felpörgetésére használnak. A tőzsde pedig azt jelzi, mesterségesen nem lehet szárnyaltatni a gazdaságot, ha a termelés gyorsabban nú mint a fogyasztás előbb utóbb jön a zuhanás.