Jelenlegi hely
.
Baljós folyamatok a világgazdaságban
Viharfelhők közelednek Európa felé
A világazdaság jelenlegi helyzetében Európa felett még fátyolosan süt a nap, de körülötte már gyülekeznek a viharfelhők. Európa nem független a világ többi gazdaságától, igy azok állapota jelentősen befolyásolja az Unió gazdasági állapotát.
Az Oroszország elleni embargó kétélű fegyver volt, aminek kárát az európai termelők látják. Az orosz válaszlépés következtében az orosz exportra termelő gazdaságok termékeiket nem, vagy csak termelői ár alatt tudják értékesíteni.
Ez önmagában nem okozna problémát, ezt még kiheveri Európa de a hülő diplomáciai viszonyban elszalasztott üzleti lehetőségek már kihatással vannak az uniós országok gazdaságára.
Az igazi gondot jelenleg a Távol-kelet jelenti, amit az ottani tőzsdék is jeleznek. Kína gyengélkedik amit híven tükröznek a régió tőzsdéi.
Kínában a június közepén elért hétéves csúcspont után a sanghaji tőzsdeindex több mint 30 százalékot zuhant. A június közepétől július 8-i mélypontig tartó zuhanás 4 ezermilliárd dollárt tüntetett el a kínai részvények értékéből, ami komoly figyelmeztető jel a gazdaságban.
Ázsiában a minap további veszteséggel zárták a főbb részvénypiacok, miután a kínai központi bank jelentősen, csaknem 2 százalékkal leértékelte a jüant. Ekkora leértékelést még soha nem látott Kína, a deviza árfolyama így hároméves mélypontra süllyedt az amerikai dollárral szemben. A drasztikus leértékelést a vártnál is rosszabb exportadatok váltották ki a jegybankból. A bank reményei szerint a mostani lépés élénkíti majd az exportot.
Gyengélkedik Tokióban a Nikkei-225, Dél-Koreában a Kospi index , és esett az ausztráliai, a szingapúri és a tajvani tőzsde is
A kínai megtorpanás érzékenyen érinti a Kínába exportáló európai és ázsiai cégeket.
Erre jó példa a főként kínai piacra termelő két ausztrál bányászati óriás a BHP Billiton és a Rio Tinto akik a kínai növekedésben bízva több mint 2 milliárd dollárt fektettek be az ércbányászat bővítésébe, de most elmaradoznak a kínai megrendelések. A fejlesztéshez felvett hiteleket viszont fizetni kell, így megroggyanhat a cégek likviditási helyzete.
Ez a Távol-kelet. A Közel-keleten az Iszlám Állam destabilizálja a helyzetet. A régióból százezer számra érkező menekültek az európai társadalmi stabilitást boríthatják fel.
A görög válság újabb hitellel való eltolása nem oldja meg, csak későbbre helyezi a krízis kirobbanását. Olaszország, Franciaország, Portugália, Spanyolország szintén kényes egyensúlyi helyzetben van, a felhalmozott államadósság fizetése nagy erőfeszítéseket igényel. A világgazdaság megtorpanása,aminek jelei Kínában már mutatkoznak, ezeket az országokat is fizetésképtelenné teheti.
Ezért különösen érthetetlen, mitől szárnyal az amerikai dollár. Az USA államadóssága megközelíti a már-már finanszírozhatatlan 17 trilliió (17 000 000 000 000 000 000) dollárt, gazdasága nem mutat kiugró teljesítményt, az olaj ára a mélyben van, a FED változatlnul a semmiből állítja elő a pénzt, de inflálódás helyett a dollár mégis töretlenűl erősödik. Mára erősen megcsappant a dollár erejét biztosító gazdasági háttér, így már csak az a kérdés, a szárnyalásból mikor lesz zuhanás.
Amikor az állandó növekedésre alapozott világgazdaság már nem tud tovább növekedni, akkor elkerülhetetlenül jön az összeomlás.