.

Az USA 13,5 tonnával ad nyomatékot az iránnal folytatott tárgyalásoknak



 


Fegyver az iráni atomlétesítmények ellen

B-2 Spirit lopakodó és a legnehezebb amerikai bomba, a 13,5 tonnás Massive Ordnance Penetrator (MOP)B-2 Spirit lopakodó és a legnehezebb amerikai bomba, a 13,5 tonnás Massive Ordnance Penetrator (MOP)

A jelenleg Iránnal folyó béketárgyalások célja, hogy az iráni atomenergia (pontosabban: atombomba) fejlesztésének ügyében átfogó megállapodás születhessen. Az iráni félre az érveken kívűl katonai nyomás is nehezedik, aminek egyik hathatós eszköze a mélyen föld alá rejtett atomlétesítmények elpusztítására kifejlesztett szuper bomba.

Megállapodás híján, illetve a tárgyalások teljes sikertelensége esetére létezik egy „B” terv a Massive Ordnance Penetrator (MOP), azaz a Beoing által gyártott 13 608 kilogrammos bomba formájában.

Michael Crowley, a politico újságírója szerint az USA legalább három tesztkilövést hajtott végre az új mexikói sivatagban, amelyekhez B-2 Spirit bombázókat használtak, hogy leteszteljék az amerikai haderő aduászát a nukleáris hatalmak közé befurakodni kívánó ellenfelekkel szemben.

A Pentagon egy volt munkatársa szerint, aki látta a tesztekről készült felvételeket, a 6 méter hosszú és 15 tonna súlyú MOP ereje „felfoghatatlan”.

A felvételek nem publikusak, de az alábbi képen működés közben látható a kissebb robbanóerővel rendelkező BLU-109-es bomba segíthet elképzelni a MOP hatásmechanizmusát. A bunkerromboló bombák először áthatolnak a célpont védelmi rétegén és csak azután robbannak.


<iframe width="420" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/XHKkzuU2qtE" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

A BLU-109 242 kilogrammos robbanófejjel rendelkezik, súlya pedig 1 tonna. Ezzel szemben a MOP összesen 2400 kilogramm robbanótöltettel van felszerelve, tehát a fenti példánál tízszer nagyobb erejű.

A MOP a világ legnagyobb nem nukleáris fegyvere. Komoly és rendkívül szilárd fizikai védelemmel ellátott földalatti létesítmények megsemmisítéséhez fejlesztették ki, mivel képes 60 méter földrétegen és 18 méter vastag betonon is áthatolni a detonáció előtt.

Az Iránnal folytatott tárgyalások meghiúsulása esetén az USA az egykor titkosnak számító Fordow-i nukleáris létesítményt támadná meg, ami egy sziklás hegység belsejében található és kifejezetten légi támadások elleni védelemmel szerelték fel. A Fordow-ban található centrifugák alkalmasak a nukleáris fegyverek építéséhez szükséges uránium dúsításához.


A bomba és a célba vett iráni atomlétesítmény külszíni épülete

A MOP mérete és képességei ellenére a Fordow-i létesítmény megsemmisítése nem lenne egyszerű feladat. A Politico szerint ehhez több B-2 Spirit bombázó egyidejű bevetésére lenne szükség, hogy egyszerre lehessen bejuttatni a MOP bombákat a hegy mindkét oldala felől.

A Wall Street Journal megjegyzi, hogy a MOP-ot éppen ilyen támadásokra fejlesztették ki és eleve páros bevetésre szánták, mivel az első bomba készíti elő az utat a második számára, ezzel megkettőzve a behatolás erejét.

Persze egy ilyen támadás egyéb nehézségeket is gördítene az Egyesült Államok elé.

Oroszország például áprilisban oldotta fel a 2010-ben aláírt légvédelmi rakétarendszerek szállítására vonatkozó tilalmat Iránnal szemben, ami azt jelenti, hogy készek eladni a 200 kilométeres hatótávolságú, több célpont egyidejű követésére és megsemmisítésére képes Sz-300-as rakétavédelmi rendszert Irán számára.

Egy ilyen rendszer telepítése lényegesen megnehezítené a célpont megközelítését. - írja az idők jelei a Business Insider cikke alapján

Címkék: 

 

Webcam Fuengirola

csak egy kattintás és élőben nézhető a fuengirolai tengerpart



Vár a Costa del Sol