Jelenlegi hely
.
Szélkerék helyett szélfa
Új megoldás a környezetbarát megújuló energia előállítására
A szél erejének kihasználására kifejlesztett szélturbinák igen költségesek, hatalmas lapátjaik megzavarják a természet élővilágát. A szélturbina parkokból elkültöztek a madarak.
Egy francia mérnökcsapat mesterséges fát fejlesztett ki, melynek orvosolják a ezeket a problémákat, és ráadásul jobban illenek a környezetbe. Itt a fák "levelei" termelik a villamos energiát.
"Az ötlet akkor jött, mikor miközben néztem a fák leveleit ahogy remegnek, miközben nem mozdul a levegő" - mondta Jérôme Michaud-Larivière, a párizsi fejlesztő cég igazgatója.
A mesterséges fán kis méretű "leveleket" használnak, melyek a szél hatására forogni kezdenek, függetlenül annak irányától. A rendszer nagy előnye, hogy teljesen hangtalan.
Három évnyi kutatás és fejlesztés után a csapat mérnökei kifejlesztettek egy 8 méter magas prototípust, amelyet már telepítettek, és működik Pleumeur-Bodou településen Bretagne-ban, Franciaország északnyugati részén. Azt remélik, hogy hamarosan az emberek otthonainak közelében, és a városok központjaiban is megjelennek az elektromos áramot termelő mesterséges fák.
A fa a tapasztalatok szerint egyetlen napon kétszer annyi elektromos áramot ad, mint egy hagyományos szélturbina, mivel 7 kilométer/órás szélsebességnél is képes áramot termelni.
Michaud-Larivière elmondta, hogy találmányát - melyet még nem teszteltek független laboratórium által - átlagosan 12,5 kilométeres óránkénti szélsebességgel számolva már egy év alatt nyereséges lehet.
Azt reméli, hogy a fát kis légmozgású városokban épületek és utak mentén fogják majd használni például LED-es utcai lámpák, vagy elektromos autó töltőállomások árammal történő ellátásához.
Azt is elmondta, hogy az állandó szelek körülbelül 50 méter magasan fújnak, de ehhez szörnyű nagy gépekre volna szükség, messze onnan, ahol az energiát felhasználják.
újvilágtudat