Jelenlegi hely
.
Zakariás könyvének részletét találták meg a Holt-tenger mellett
Újabb holt-tengeri tekercsekre bukkantak
Úgy tűnik, az 1952-ben felfedezett kispróféták tekercsének hiányzó részét azonosították most.
A szöveget főként görög nyelven írták, de Isten nevét a babiloni fogság előtti korra jellemző héber betűkkel jelölték rajta.
Az új szövegmaradványok a Borzalom barlangjában kerültek elő. Az üreg azért kapta nevét, mert felfedezésekor, az 1950-es években 40 holttestet, gyermekekét, nőkét és férfiakét találták meg benne, akik a Római Birodalom elleni Bar-Kohba felkelés (i.sz. 132-135) idején halhattak meg. A pergamentöredékek mellett szintén a Bar-Kohba felkelés korából származó érméket is azonosítottak, amelyek a korszak tipikus zsidó szimbólumait viselik. A kutatók nyíl- és dárdadarabkákat, szövetmaradványokat, egy szandált, illetve egy tetű elleni fésűt is találtak.
A sivatag Murabat nevű barlangjában a világ legrégebbi, hatalmas, 90-100 literes, nádból készített és fedéllel lezárt kosarára bukkantak, amely a rendkívül meleg és száraz éghajlatnak köszönhetően kiváló állapotban maradt fenn. Elisabetta Boaretto, a Rechóvotban működő Weizman Tudományos Intézet munkatársa szerint a kosarat több mint 10 ezer évvel ezelőtt készíthették, az újkőkorban, amikor a térségben még nem jelent meg a fazekasság.
Az IAA 2017-ben átfogó régészeti feltárásokba kezdett a Júdeai-sivatagban, a Holt-tenger nyugati partjának szikláinál, hogy megmentse a helyi leleteket a régiségtolvajok elől. A szakemberek eddig 80 kilométernyi szakaszt vizsgáltak át a legmodernebb technológiákkal.
A 20. század egyik legnagyobb régészeti szenzációjának tartott holt-tengeri tekercseket is ezeknél a szikláknál, a Júdeai-sivatag barlangjaiban találták meg. A sérült és töredezett pregamenekre héber, arámi és görög nyelven több bibliai szöveg legkorábbi ismert változatát, a Bibliába be nem került vallási apokrifeket, illetve kommentárokat és misztikus szövegeket írtak titokzatos szerzőik, feltételezhetően az esszéneusok.
MTI.