Jelenlegi hely
.
Tévedések és félrevezetések az orvostudományban
Az orvoslással nem az a baj, hogy üzemszerű működésével együtt jár egy elkerülhetetlen "selejtszázalék", hanem az, hogy igazolatlan, téves, sőt szándékosan hamisított teóriák alapján folyik a gyógyítás és megelőzés.
Szendi Gábor
A gyakorló orvosok leginkább a tudományos folyóiratokban megjelent cikkekből tájékozódnak az új kutatási eredményekről. A megjelent adatokat elfogadják, praxisukat igyekeznek az új ismeretek figyelembevézelévek folytatni, és nem is sejtik, hogy a tudományos folyóiratokban megjelenő cikkeket gyakran" szellemírók" alkotják. Szellemíróság az, amikor egy névtelen szerző a megrendelő szája íze szerint előállít egy, a tudományos publikációk minden követelményének látszólag megfelelő írást.
A gyógyszeripar erre szakosodott cégeket bíz meg ezzel, majd olyan neves kutatók nevét vásárolja meg szerzőnek, akik sokszor még a cikket sem látták, s a cikkben közölt adatok és megállapítások valódiságát nem is ellenőrizték.
Ebben a témában folytatott kutatások eredményei:
Már-már járványszerűen jelennek meg a különböző gyógyszerek okozta nemkívánatos hatások, aminek ADRs a rövidítése az orvosi szakirodalomban Több tanulmány is foglalkozik a gyógyszerek nemkivánatös hatásainak (mellékhatásainak) számszerűsített következményeivel.
Igen tanulságos a Vioxx fájdalocsillapitó története, melyet a MERC gyógyszergyár hozott forgalomba 1999-ben.
Az alábbi történet azt bizonyítja, hogy az emberéleteket megmenteni hivatott szervpótlékokat ugyanolyan felelőtlenül gyártják és ellenőrzik, mint mondjuk a most kirobbant botrány szerint a dizel motorokat. A különbség annyi, hogy bár a dizelmotor nagyobb ártalmasanyag kibocsájtása közvetlenül senki halálát nem okozza, mégis nagyobb botrány lett belőle, mint a törése esetén azonnali halált okozó hibás szívbillentyűből
Végül a Mammográfiáról
Az alábbiakban bemutatott adatokból nem az következik, hogy többet ne ellenőriztessük mellünk állapotát, hanem arra hívja fel a figyelmet, hogy a mammográfia nem biztonságos, és túldiagnosztizáláshoz vezet. A mellrák életmódváltással megelőzhető, léteznek biztonságosabb szűrési módszerek, és az esetleges mellrák diagnózis esetén alaposan meg kel fontolni a következő lépést.
A fentiek 2015. szeptember 16-18.-án Balatonfüreden megtartott XVII. Országos Járóbeteg Szakellátási Konferencián hangzottak el
A zárojelben megjenet hivatkozások forrásai:A cikk Szendi Gábor írása alapján készült