Jelenlegi hely
.
Súlyos nőhiány van Kínában
Felértékelődtek a nők a kínai társadalomban.

Az egyke-politikát 1979/1980-ban vezették be azzal az indokkal, hogy meg akarják akadályozni a nagyobb éhínségeket, ám legalább ennyit nyomott a latban, hogy jelentősen növelni akarták az egy főre jutó GDP-t, s ezt csak ezzel a drasztikus intézkedéssel vélték elérhetőnek.
Azok, akik a korlátozásokra fittyet hányva mégis vállaltak második gyermeket, nagyon súlyos szankciókra számíthattak és számíthatnak.
A fiúkat preferáló hagyomány és bevezetett egyke stratégia révén elképesztő demográfiai változások történtek. Míg 1982-ben 108,5 született fiúra 100 lány jutott, ez az arány 2012-re 117-100-ra változott. Mára komoly "nőhiány" alakult ki az országban. Egyes becslések szerint 2020-ra 30 millió nőtlen és barátnőtlen kínai férfi (kínaiul guanggun) lesz az országban.

Az erősebb nem túlsúlya ennek következtében a városokon kívül olyan méreteket öltött, hogy óvatos becslések szerint is több száz falu van az országban, amelyben nem akad leány. Az ottani férfiaknak esélyük sincsen a házasságra, amihez a demográfiai trendek mellett jellemző pénztelenségük is hozzájárul.
A New York Times cikke szerint feleség nélkül maradni nemcsak azért baj, mert magányos lesz az ember, hanem azért is, mert a kínai törvények szerint a gyerekek kötelesek támogatni szüleiket, ám a nőtlen férfiak, akik leginkább a szegényebb rétegekből kerülnek ki, gyermektelenül fognak megöregedni. Így vagy iszonyatosan elszegényednek öregkorukra, vagy az államnak kell biztosítani az ellátásukat, ami 30 millió ember esetében nem kis teher a költségvetésnek.
"Morális alapon sokan annak a hívei, hogy egy házaspár egy nőből és egy férfiből álljon. Ez a moralitás hamarosan 30 millió reménytelen, nőtlen férfit fog eredményezni." - írta vasárnapi bejegyzésében a professzor.