Jelenlegi hely
.
A spanyol világbirodalom felemelkedése és leépülése
Spanyolország felemelkedése és virágkora, Kasztíliai Izabella ( 1453 - 1504 ) és Aragóniai Ferdinánd ( 1454 - 1516 ) házasságával kezdődött, hanyatlásának kezdődő korszakát II. Fülöp 1598 -ban bekövetkezett halálával lehetne datálni.
A frigyre a két nagy formátumú hispán uralkodó között 1469 -ben került sor, amikor az Ibériai - félszigeten még öt állam létezett: Kasztília, Aragónia, a mohamedán Granada, északon Navarra, valamint az 1386 -óta teljesen független Portugália. A történelmi esküvő után csak Portugália maradt önálló, a többi állam a két uralkodó fennhatósága alá került.
Ferdinánd és Izabella
"Egy ország egy vallás" volt a céljuk, és apránként elüldözték a gazdaság fontos szereplőit a muszlim iparosokat, parasztokat, kereskedelemben és pénzügyekben jártas zsidókat.
Létrehozták az inkvizíciót, a hitnyomozó törvényszéket, amely a katolikus vallást volt hivatott védeni.
A katolikus királyok után V. Károly következett a trónon, akit 1556-ban fia, II. Fülöp követett. Fülöp a hatalom isteni eredetében hitt és abban, hogy Isten azért küldte erre a világra, hogy birodalma felett egyszemélyben rendelkezzen.
A túlzottan is hitbuzgó Fülöp tovább erősítette az Inkvizíció hatalmát, egyben arra is használta, hogy a másként gondolkodó, belső ellenségnek tekintett nemesektől megszabaduljon.
Inkvizíciós tárgyalás
Akit ezen eljárás során a katolikus hitre veszélyesnek nyilvánítottak, további vallatásnak vetették alá, hogy minden gondolatát megismerjék, ami ellentmond a szentírásnak.
Az inkvizíció módszerei
Egy ilyen vallatás után a szerencsétlen az is bevallotta ami addig eszébe sem jutott
Egyes adatok szerint 1540 - 1700 között az inkvizíció törvényszéke több mint 49 ezer személyt ítélt el "judaizálásért", "lutheránus hitéért", "muzulmánokat", és egyéb eretnekséggel vádolt embereket.
Spanyolország a 16. század második felére ott maradt a főként városokban dolgozó moriszkó kézművesek, zsidó kereskedők, és a mezőgazdasághoz értő muszlim parasztok nélkül. (A kertészkedésnek, földművelésnek, egyéb paraszti munkáknak komoly hagyománya volt a mór fennhatóság idején.) A hiányzó termékeket külföldről pótolták Amerika kifosztásából származó gazdagságból. Az iparosok és földművesek hiányában vidéken a nagy szaktudást nem igénylő juh tartás került előtérbe. A juhokat külföldre eladták, a gyapjút ott dolgozták fel, a spanyol feldolgozóipar elmaradt az angol, francia és a havasalföldi ipartól.
A lassan ipari válsággá fajuló helyzetet a XVI. századi "árforradalom" tetőzte be. Sevillába az Újvilágból beáramló óriási nemesfémmennyiség következtében az árak szintje Spanyolországban magasabb lett az ugyancsak emelkedő európai áraknál.
Összefoglalva Spanyolország 1550 -ben kezdődő, és 1600 -ban tetőző gazdasági hanyatlásának négy kulcsfontosságú összetevője volt, melyek mindegyike visszavezetett a megújulni nem képes bigott, és abszolutista hatalmi rendszer irányítási hibáira. Az első hiba a nem megfelelő mezőgazdasági politika volt, mely csupán egyetlen ágazatra összpontosult. A második, ezzel összefüggő problémának a feldolgozóipar teljes leépülése tekinthető, melyben jelentős szerepe volt egyrészt a városi polgárság és a mórok elüldözésének, másrészt a földet hatalmi jelképnek tekintő főnemesség maradi hozzáállásának.
A harmadik válság ok az inproduktív pénzfelhasználás volt, melynek során a hatalmas világbirodalom, és a Hispán tartományok kincseit és adóit Fülöp nagylétszámú bürökratikus hivatalnok rétegének fizetéseire, illetve Európa legnagyobb hadseregének fenntartására költötték.
Végül negyedik problémakörként az Újvilág kihasználatlan lehetőségei emelhetőek ki, hiszen a spanyol gyarmatosítók csupán kifosztani akarták tengerentúli birtokaikat a kereskedni nem akartak velük.
A spanyol birodalom fénykorában