Jelenlegi hely
.
Spanyol kormányfő: nagy bukás volt az adóamnesztia
Egy jövőbeli adóamnesztia törvényi tiltása, társasági adóemelés, és az egykori diktátor, Francisco Franco földi maradványainak exhumálása is szerepel a szocialista spanyol kormány programjában, amelyet Pedro Sánchez miniszterelnök ismertetett kedden a parlamentben Madridban.
"Az új kormány fő szándéka, hogy együtt haladjon a társadalommal. A politika óráját állítsa Spanyolország órájához" – fogalmazott.
A miniszterelnök bejelentette, hogy az adócsalás és az adóelkerülés elleni harc jegyében törvényben kívánnak megtiltani egy jövőbeli adóamnesztiát.
Szerinte a 2012-es spanyolországi adóamnesztia "illegális" volt, emellett nemcsak morális, de anyagi bukás is, mert nem eredményezte a várt 2,5 milliárd eurós bevételnek még a felét sem. Pedro Sánchez elismerte: a kormánynak nem áll módjában nyilvánosságra hozni a hat évvel ezelőtti adóamnesztiát igénybe vevők listáját, noha arra korábban ő maga ígéretet tett.
Akinek több van, fizessen nagyobb hozzájárulást – ezzel indokolta, hogy emelni kívánják, "legalább 15 százalékra" a társasági adót a nagyvállalatok esetében. Megadóztatnák a technológiai cégeket, a bankszektort, és tervezik új környezetvédelmi adók bevezetését is.
A kormányfő a parlamentnek is beszámolt arról, hogy a kormány megállapodott Brüsszellel az idei és jövő évi költségvetési hiánycélok emeléséről. Ennek eredményeként az ország legnagyobb közigazgatási egységeinek számító autonóm közösségekben az eredeti 0,1 százalék helyett 0,3 százalékos lesz a deficitcél, ami 2,4 milliárd eurós mozgásteret jelent számukra.
Beszélt arról is: a kormány határozott döntése, hogy rövid időn belül eltávolítják Franco tábornok sírját a Madrid melletti Elesettek Völgyéből.
A kormányzati politikai prioritásaként beszélt a katalán intézményi válság rendezéséről, amelyet "nyílt és közvetlen" politikai párbeszéddel kívánnak megoldani. Az út nem lesz könnyű és rövid – mondta, de szerinte az első lépést már megtették azzal, hogy megállapodtak: visszaállítják a kétoldalú kormányközi bizottságok működését, amelyek 2011 óta nem üléseztek.
A szocialista kormány 50 nappal ezelőtt került hatalomra a dél-európai országban, miután a parlament megvonta a bizalmat az előző, Mariano Rajoy vezette konzervatív néppárti kormánytól. A Spanyol Szocialista Munkáspártnak (PSOE) a 350 fős törvényhozásban 84 mandátummal rendelkezik, vagyis elképzelései megvalósításához ellenzéki támogatásra van szüksége.