Jelenlegi hely
.
Rejtélyes fotók a Marsról
Független kutatók előszeretettel elemzik a Marson készült felvételeket. Az már az 1970-es évek végén a Viking űrszondák által készített képek vizsgálata kapcsán kiderült, a fotókat bizony hamisítják. Nehéz feladat tehát a marsi fotók elemzése, a szándékos beavatkozások, korrekciók mellett olykor még az is kérdéses, vajon a nyilvánosságra hozott felvételek ténylegesen a Marson készültek-e, vagy valahol egészen máshol…
A Curiosity marsjáró feladatához híven járja a Marsot miközben folyamatosan készíti felvételeit. Néha egészen meglepő formákat kap lencsevégre. Ezekből nem mindegyik kép publikus, ezért a NASA cenzorai csak olyan képet tesznek fel a netre, amelyen nincsenek félremagyarázható dolgok a földönkívülieket kereső buzgó amatőrök közt.
A fenti képet a Cuorisity készítette. Valahogy átcsúszott az ellenőrzésen és felkerült a netre. A nagyobb képen jól látszik a környezet és benne egy futó alak. Az alsó képen a nagyításban az alakot nehéz megmagyarázni pixel hibával, vagy a marsi időjárás kőformáló tevékenységével. Az alak környezetében lévő többi szikla teljesen szokvályos. Ettől a természetes környezettől teljesen elüt ez a mozgó humanoidot idéző forma.
Sajnos a NASA-nál bevett gyakorlat, hogy ha a nyilvánosságra hozott – előzetesen természetesen gondosan cenzúrázott – felvételeken bármi „érdekesség” előkerül, akkor a szóban forgó képet vagy eltüntetik, vagy leközölnek egy „feldolgozott” változatot, ahol már az eredeti objektum egyértelmű értelmezése meglehetősen kétségessé válik.
Az elnyűhetetlen Opportunity lassan a tizedik éve küldi képeit a marsról. Az általa küldött fotók közt is akad egy világsajtót bejárt kép, amelyikre a mai napig nincs elfogadható magyarázat.
Erre az alakra nehéz ráfogni, hogy marsi szél által formált kő.
A Marson 2004 januárjában landolt Opportunity panoráma kamerájának alábbi két, ugyanarról a terepi részletről készített felvétele közt meglehetősen rövid idő, mindössze 12 marsi nap (sol) telt el.
A bal oldali fotó a rover 3528., a másik a 3540. marsi napján készült. A jobb oldalon hirtelen megjelent egy – az amerikaiak által lekváros fánkhoz hasonlított – kődarab, amelynek már nevet is adtak: Pinnacle Island. (Kép: NASA / JPL-Caltech)
A korábbi felvételen még nem, de a későbbin már megjelenő kő a hatkerekű rover előtt 1-2 méteres távolságban fekszik. A találgatások azonnal megindultak, de a NASA lehűtötte a kedélyeket. Szerinte a marsjáró kereke pattintotta a másik kő tetjére ezt fucsa valamit. A képet 2014. januárjában komenntálták. Az Opportunity nem haldt el a terület felett, ezért ezt a magyarázat erősen sántít, a szakértők sem akarják elfogadni. További vizsgálatokat tartanak szükségesnek.
Nem kellett sokat várni további érdekességek megjelenéséig. A Curiosity egyik felvételén csillogó objektum jelent meg a Mars egén. A magyarázat: pixelhiba.
Rendkívül hasonlatos objektum a Curiosity horizontján. Talán ugyanaz?
A NASA Mars Global Surveyor által készített felvételt vegyük most kissé alaposabban szemügyre. A SPS_006264_2040_RED fotóról van szó, annak is a középső részéről kinagyított területről. A felvétel „természetesen” ismét nem színes, „természetesen” borzasztóan gyenge a felbontása, s ráadásul a vörös sávban készült.
Ha nem tudnánk, hogy ez a kép a Mars felszínéről készült, akár azt is hihetnénk, egy második világháborúban szétbombázott város éjszakai képe.
A képenek „megroskadt terület” a magyarázata, ám ez esetben sincs semmiféle elmélet a számos fő- és alárendelt derékszöget mutató hálózat-rendszerre. Meglehetősen érdekes a terület erős kráterezettsége. A Marson ritkaságszámba megy ilyen kis területen ilyen nagy mennyiségű kráter jelenléte.
Az alábbi képet tavaly május 25-én készítette a Curiosity marsjáró, de hivatalos magyarázata azóta sincs. A kép természetesen életlen, kontrasztosítással lehet némileg részletgazdagabbá tenni, de még ez esetben is messze állunk attól a minőségtől, amit akár egy öt évvel ezelőtti egyszerű mobiltelefon tudott nyújtani pár ezer forintért.
A tárgy külső felületét nézve anyaga talán kő, vagy erősen korrodált fém. Funkcióját tekintve vajmi keveset lehet elmondani, annyi viszont nagyon valószínűnek tűnik, valamiféle belső résszel is rendelkezik. Az oldalán határozottan kivehető peremes végű cső áll ki a szerkezetből, ami arra enged következtetni ott valmi kifolyt a tárgy belsejéből.
Ezek a színek sem a Mars eredeti színei, így nehéz eldönteni mi is van rajtuk. Valami gőte szerű élőlény, esteleg patkány, vagy a marsi szelek által a földi élőlények mintájára alakított kövek.
Ez csak néhány olyan kép a sokból, aminek nincs elfogadható magyarázata. Talán egyszer megláthatjuk ezeket a képeket kiváló minőségben is, hiszen nehéz elhinni, hogy a NASA egy ilyen különleges feladatra Kínából szerezte be a legolcsóbban ajánlott kamerákat.
Források:
http://aranylaci.freeweb.hu/marshirado-2013/marshirado-2013.htm
http://www.urvilag.hu/spirit_es_opportunity/20140120_meglepetesko_a_marson