Jelenlegi hely
.
Megfejtették mit írt az ördög által megszállt apáca 1676-ban
Maria Crocifissa della Concezione nővér, egy szicíliai kolostor lakója az Úr 1676. évének egyik reggelén tintás kézzel ébredt. Mellette több levél is feküdt, amelyek ismeretlen nyelven és betűkkel íródtak. Apácatársaival azon a véleményen voltak, hogy az éjszaka folyamán megszállta az ördög, és ő kényszerítette az írásra és az Istentől való elfordulásra. 341 éven át senki sem tudta megfejteni a különös írást, ám most egy kutatócsapat sikerrel járt.
Az Isabella Tomasi néven született leány 1645-ben látta meg a napvilágot. 15 éves volt, amikor belépett a szicíliai Palma di Montechiaro bencés kolostorba, ahol szabadidejében több nyelvet is elsajátított. 21 évvel később, egyik reggel arra ébredt, hogy a teste mindenhol tiszta tinta, és néhány levél fekszik előtte. Apácatársainak azt mondta, hogy az éjjel a sátán szállta meg, és kényszerítette őt arra, hogy ezeket írja. A nővérek hittek neki, pláne azt követően, hogy meglátták az üzeneteket, amelyet senki sem tudott megfejteni több mint három évszázadon át.
Az ismeretlen nyelven írt írások közül az egyik levél fennmaradt, ám mindezidáig egy kódfejtő sem volt képes megoldani a talányt. A szicíliai Ludum Tudományos Központ informatikusai 2017 augusztusában kézhez kapták a levél egy másolatát, és egy hírszerzői kódtörő szoftver segítségével korszerű elemzés alá vetették, írta a The Times.
A szicíliai Palma di Montechiaro bencés kolostora
A Daniele Abete vezette kutatócsoport nem éppen hagyományos módon jutott hozzá a modern technikához: a kódtörő szoftvert az úgynevezett mély weben (az internet sötét bugyraiban) találták meg, ahol a hírszerző ügynökségek által kifejlesztett algoritmusok bizonyos úton-módon kiszivárognak a nagyközönséghez.
A kutatók a levél sok helyen kusza és kevéssé konzisztens szövegeit elemezve azt gyanítják, hogy a nővér skizofrénia vagy bipoláris zavar okozta tüneteinek köszönhetően írt le ilyen szavakat. Talán hallott egy hangot, amely diktálta a levelet, és a nyelvi képességeit segítségül hívva keverte össze a különböző betűkészletet, majd hozta létre az „eretnek” szöveget.
Forrás: múltkor