Jelenlegi hely
.
Magellán hajója Fuengirolán
A spanyolországi Fuengirola kikötőjében ezen a héten meglepetés várja az oda látogatókat. A sok modern vitorlás mögül kimagaslik egy középkori három árbócos galeon.
Közelebb érve kiderül, nem akármilyen hajóról van szó, hanem a Nao Victoriáról, annak a hajónak a másolatáról, amelyikkel Magellan 1519 és 1522 közt körbehajózta a Földet.
Nem csoda, hogy özönlenek a látogatók. A hajó betekintést ad az 1500-as évek tengerészeinek életébe, a korabeli hajók felszereltségébe.. Az élettér nem nagy a fedélzeten, amin annak idején 40-50 ember két évig osztozott. Az út végére ugyan kevesebb mint felére fogyatkozott a létszám, de még így is elég szűk helyen kellett osztozkodniuk a matrózoknak.
Adatok:
Nao Victoria
Készült: 1991-ben
Teljes hossz: 22,77 m.
Vízvonal hossza: 18,25 m.
Sélesség: 12,64 m.
Teljes vitorlafelület: 286 m2
Hajótest anyaga: tölgyfa
Árbócok: fenyőfa
A hajóra lépve az ember önkéntelenül is elgondolkozik, milyen lehetett a középkori matrózok élete a tengereken, aztán a kifüggesztett képeket nézve megállapítja: nem volt irígylésre méltó.
A tengerészek sokszor a fedélzeten aludtak, mivel a hajótestben csuoán egy nagyobb helység szolgált a legénység szállásául. A rosszúl szellőző sötét helyiség helyett szivesebben választotték a fedélzet deszkáit, ahol egy leterített szőnyegen aludtak. Amikor az időjárás engedte, a hajó félig fedett részén meleg étel is készült, melyet a hajószakács osztott ki a legénységnek
A rekonstruált hajókonyha
A hajü irányítása sem volt egyszerű feladat. Egy függőleges rúd jobbra balra mozgatáséval kehetett kormányozni a hajót. Komolyabb hullámzásban ez igen nagy erőt kívánó feladatot jelentett. A kormánykereket még nem ismerték, így maradt a fáradságos kormányzás, viharban, gyenge szélben és még a szélcsenben is vigyázni kellett, hogy a hajó irányban maradjon.
Kormányállás a rajzon és a valóságban
A fedélzetet folyamatosan ellepik az érdeklődők, turisták, helyiek iskolás csoportok. A hajó személyzete lelkesen meséli a középkori hajósok életét, és magyarázza a kötelek, és a vitorlák kezelését. Az árbóckosár is nagy érdeklődést keltett, de senkinek nem akaródzott felmászni rá, pedig annak idején egy ember éjjel nappal onnan figyelte a a vizet, onnan leste mikor bukkannak fel a keresett "fűszer szigetek".
Ezek a fa hajók a középkorban 40-60 évet szolgáltak, utána szétbontották és a használható faanyagát a szárazföldön hasznosították. A hajók csak jó minőségű fából készülhettek, mert a tengeren fontos az erős szerkezet. Ezt a hajót is minden évben kiemelik a vízből átnézik, javítják, újra festik. Úgy tervezik, megfelelő karbantartással legalább 100 évig marad használható állapotban.
Most a téli revízió után Cadizból indult bemutató útjára. Érintette Algecirast, és a következő cél Almeria. Utána egy hosszabb út következik, a francia riviérán keresenek kikötőt.
Most a téli revízió után Cadizból indult bemutató útjára. Érintette Algecirast, és a következő cél Almeria. Utána egy hosszabb út következik, a francia riviérán keresenek kikötőt.
Enyhe szélben, teljes vitorlázattal
Karbantartás után Sevillában a Plaza de Espna-n
Látogatók a fedélzeten
A hajót a a Fundación Nao Victoria alapítvány működteti
<iframe width="640" height="440" src="https://www.youtube.com/embed/E_YHRDjRXEI?list=PL3CCF20E598EFFDB2" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>