.

Eladó spanyol szellemfalvak



Egész falvakat kínálnak eladásra Galíciában, hogy megállítsák az óriási népességfogyást

 

Több mint háromezer elhagyatott szellemfalu van már Spanyolországban.

A születések alacsony száma, az elöregedő spanyol társadalom, az urbanizáció és a nem megfelelő infrastruktúra vezetett az északnyugati területek elnéptelenedéséhez. A jelenség már hét évtizede visszafordíthatatlan, a probléma leginkább Galicia tartományt sújtja. A spanyol statisztikai hivatal, az INE adatai szerint

3562 teljesen lakatlan, elhagyatott falu van a régióban, ám számuk hétről hétre növekszik.

A helyi születésű Rosy Costoyáról a BBC készített riportot. Az 50 éves nő úgy döntött, nem nézi tétlenül, ahogy szeretett szülőföldje teljesen lepusztul, és megpróbál megoldást találni még mielőtt teljesen lepusztulna a vidék. Az állatorvosként és előadóként dolgozó nő férjével együtt hoztak létre egy vállalkozás, amely reményeik szerint az egyetlen kiút lehet az elnéptelenedett vidék számára, hogy visszatérjen bele az élet:

komplett falukat árulnak azzal a kikötéssel, hogy valódi lakói lesznek a helységeknek.

A szellemfalvakra pedig van kereslet, főleg britek és amerikaiak vannak a vásárlók közt, de úgy fest, a sztárok is rákaptak a faluvásárlásra. Tavaly karácsonykor például Gwyneth Paltrow többek közt képtelen karácsonyi ötleteket ajánló cége vette fel katalógusába a Lugo közelében található elnéptelenedett falut, amely után érezhetően megnőtt a kereslet a szellemfalvak iránt – a Paltrow által hirdetett hely szinte pillanatok alatt megtalálta gazdáját egy holland házaspár személyében.

Bár Costoya-ék már 2005-ben elkezdték vidékmentő projektjüket, az internet elterjedésével vált igazán gördülékennyé a vállalkozás. Az asszony szerint a legnehezebb része az eladásoknak az, hogy valóban jó kezekbe adja a falvakat – lokálpatriótaként ugyanis a szívügyének érzi azt, hogy olyan emberek feleljenek ezekért a falvakért, akik kellő tisztelettel bánnak velük.

Szintén nehézség az eladások során, hogy minden dokumentumot beszerezzen az adásvételhez: ez például egy több évtizede elhagyatott falu esetében komoly feladat.

És mégis mennyibe kerülhet egy falu? Costoya az árat az alapján határozza meg, mennyire van romos állapotban a helység, milyen az elhelyezkedése, az infrastruktúra és az épületek felszereltsége. Ezek függvényében

a falvak árai 50 ezer és kétmillió dollár közé esnek (19-750 millió forint).

Érdeklődés pedig van, egyfelől a régi tulajdonosok részéről – akik azért adják el leginkább tanyáikat, mert már elköltöztek, és nem tudnak mit kezdeni az üresen álló épületekkel –, másfelől sokan befektetésként vesznek épületeket. Costoya abban reménykedik, hogy ezzel visszavethetik a hetven éve tartó elnéptelenedési folyamatot, és újra visszatérhet az élet a régióba.

Címkék: 

 

Webcam Fuengirola

csak egy kattintás és élőben nézhető a fuengirolai tengerpart



Vár a Costa del Sol