Jelenlegi hely
.
El Camino kerékpáron
Puskás Zoltán írása a híres spanyol zarándok útról
Vajon szentségtörés bringával ráhajtani a zarándokútra? – tettem fel magamnak a kérdést azelőtt, hogy összeállt az El Caminót is magában foglaló biciklitúra terve. Aztán megérkeztem Spanyolország búzamezőktől sárgálló, jellegzetesen dombos vidékére, Navarrába.
A zarándokok útja
A Szent Jakab-út (gyakran spanyol neve – Camino de Santiago – után El Caminónak is nevezik) ősrégi zarándokút. A kelta időkben a Tejút szimbóluma volt, és a maival ellenkező irányban járták be a zarándokok. A mai út Spanyolország Galicia tartományának fővárosába, Santiago de Compostelába vezet. A hagyomány szerint az itteni székesegyházban vannak idősebb Szent Jakab apostol földi maradványai. Compostelába nemcsak egy kiindulópontból lehet eljutni, viszont az út fő része azonos. Jeruzsálem és Róma után Santiago de Compostela a keresztény zarándoklatok egyik legfontosabb célpontja.
Forrás: Wikipédia
Nem tudtuk, szentségtörés-e biciklivel nekivágni az El Caminónak
Forrás: Puskás Zoltán
Forrás: Puskás Zoltán
Társas magány
Úgy gondolom, egy zarándokútnak csak akkor van értelme, ha az ember egyedül járja végig. Bár az első városban, Pamplonában hatalmas tömeg fogadott – fehér fésűkagylót viselő fiatalok csapatai –, az úton már többnyire egymagukban vándorló emberekkel találkoztunk. Ki gyorsabban, ki lassabban, némelyek zenét hallgatva, mások inkább énekelve, dudorászva haladtak a távoli ismeretlen felé, és minket is vándorként üdvözöltek „Buen Camino!” köszöntéssel.Buen Camino!
Forrás: Puskás Zoltán
Forrás: Puskás Zoltán
Járnak ott más bringások is?
Van egy El Caminó-s bringás útvonal is, amely néha a normál zarándokúton, néha pedig a környező közutakon halad (Pamplonánál még jelzik, aztán sok helyütt egyáltalán nincs kitáblázva). A gyalogosokhoz képest elhanyagolható számú biciklist, elsősorban mountain bike-ost láttunk rajta. A normál zarándokúton nem láttunk bringást, a környező közutakon elvétve néhányat. Ez kifejezetten gyalogos műfaj, de azért voltunk néhányan.Néha muszáj egy kicsit megpihenni
Forrás:Puskás Zoltán
Forrás:Puskás Zoltán
Ezt az utat nem látni kell, hanem érezni
A zarándokút elég egyhangú. Hatalmas szántóföldek terülnek el, melyeket apróbb erdők határolnak. Néhol hatalmas a látótávolság, előttünk a város templomtornya, szinte karnyújtásnyira látszik, valójában még több mint tíz kilométerre van. A távolban tornyosuló hegységekhez képest pedig mintha csak egy helyben topognánk.Néha még kerékpáron is hosszúnak tűnt egy-egy szakasz, volt úgy, hogy 60 kilométert tekertünk egyhuzamban, hogy egy valamire való városkába érjünk. Egy átlag zarándoknak ez két napjába kerül. Minden tiszteletünk azoké, akik vállalják ezeket a megpróbáltatásokat.
Tekerés közben volt időnk elmerengeni az élet dolgain
Forrás: Puskás Zoltán
Forrás: Puskás Zoltán
Csak a páratlan építészeti kincseket rejtő nagyvárosok tudtak kizökkenteni ebből a meditációs állapotból. Estrella, Burgos, León, Ponferrada nyüzsgése visszahozott egy kicsit a civilizációba. Alkalmat biztosítottak a feltöltődésre, készleteink pótlására, valamint arra, hogy gyönyörködjünk a hatalmas katedrálisok és mértani pontossággal tervezett spanyol terek, hangulatos utcák szépségében, stílusában.
Burgos szépségei kizökkentettek minket az út egyhangúságából
Forrás: Origo
Forrás: Origo
Az igazi vándor a maga ura
Az öt nap során rengeteg embert láttunk. Többet, mint eddigi kerékpártúráinkon bármikor. Arra, hogy hányan, hány országból indultak neki az El Caminónak, nehéz lenne válaszolni, de magyar zászlónkat két magányosan vándorló honfitársunk is észrevette.Sahagún városa előtt egy húszas évei végén járó srác nyomta magányosan a kilométereket. Nagyon megörült a találkozásnak, bár már egy-két magyarral összefutott az elmúlt három hétben, mióta útnak indult. Pétert a háta mögött lévő négyszázötven kilométer sok dologra megtanította. Mindennap korán indult, hogy a napi táv nagy részét még a nagy meleg beállta előtt letudja. Víz mindig volt nála kellő mennyiségben, és tartós élelmiszert is vitt magával a hosszabb szakaszokra.
Csak két magyarral akadtunk össze az út során
Forrás: Puskás Zoltán
Forrás: Puskás Zoltán
Sahagún, az út fele
Forrás: Puskás Zoltán
Forrás: Puskás Zoltán
Rossz kimondani, de ekkor már számunkra is nyilvánvaló volt, hogy az útvonalon található települések egyértelműen biznisznek tekintik az ősi útvonalat. Néha mi is tapasztaltuk, hogy egy településre betérve az út védjegyének tekinthető fésűkagylós jelecskék szándékosan letérítették a vándort útvonaláról egy közeli étterem vagy szállás irányába.
Néhol ódon várromok kísérték utunkat
Forrás: Puskás Zoltán
Forrás: Puskás Zoltán
Mi többnyire a természet magányában tértünk nyugovóra, de az öt nap alatt egyszer megadatott, hogy egy szépen kiépített, ingyenes El Caminó-s sátorozóhelyen éjszakázhattunk Frómista városa mellett. Csapatunkon kívül egy lengyel fiú ütötte fel egyszemélyes, ultrakönnyű sátrát. Ő eddig tudta tartani az előzetesen kitűzött öteurós limitet, bár nem volt könnyű.
Nem csak tömegszálláson lehet éjszakázni
Forrás: Puskás Zoltán
Forrás: Puskás Zoltán
Egyszer az életben ki kell próbálni
Voltam az El Caminón, láttam azt, amit azok láttak, akik végigmentek rajta, mégsem mondhatom el magamról, hogy zarándok vagyok. Számomra sokkal inkább zarándoklatnak tekinthető az Amerikai Egyesült Államokat átszelő kerékpártúrának az az 1700 kilométeres szakasza, amelyet egyedül tettem meg a Great Plains végtelen pusztaságán.A lényeg, hogy úton legyünk, mindegy, hogy mivel és melyiken
Forrás: Puskás Zoltán
Forrás: Puskás Zoltán