.

Botrányok a királyi családban



Egy év alatt 26 százalékot esett a királyi család népszerűsége, és nem tudni, hol lesz a monarchia válságának mélypontja. Az évtizedekig tisztelt János Károlyról kiderült, fiatal szeretőt tart, elefántvadászatra jár, lánya Krisztina, illetve veje, az egykori kiváló kézilabdázó, Inaki Urdangarin ellen pedig sikkasztás miatt folyik vizsgálat.

A királyi család.

Forrás: AFP/Albert Nieboer

Amikor még minden rendben volt.

Múlt vasárnap a második spanyol köztársaság kikiáltásának 82. évfordulóján ezrek tüntettek Madridban a monarchia ellen, követelve I. János Károly távozását, és így jelezve azon vágyukat, hogy demokratikusan megválasztott államfőt szeretnének.
Spanyolországban 1931. április 14-én kiáltották ki a második köztársaságot. XIII. Alfonz király egy nappal később elmenekült az országból, és bár a köztársaság az 1936-1939 közötti polgárháborúban megbukott, utána visszaállították a monarchiát, a trónt csak az államfő Francisco Franco halála után foglalta el a jelenleg is uralkodó I. János Károly.

A királyt évtizedeken át csodálat és tisztelet övezte, amiért a diktatúrából az alkotmányos monarchia irányába terelte az országot. Az elmúlt évek súlyos gazdasági válsága, a hatalmas munkanélküliség azonban kikezdte a monarchiát. A királyi család népszerűsége egy év alatt 26 százalékot esett.
 

Közrejátszott ebben a 75 éves király tavalyi botswanai luxus szafarija, ahol szeretőjével, a 25 évvel fiatalabb Corinna zu Sayn-Wittgensteinnel nyaralt, és amelyre csak akkor derült fény, amikor János Károly eltörte a csípőjét.  Magánrepülővel kellett hazaszállítani. A botrány nem maradt el, a környezetvédelemmel foglalkozó World Wildlife Fund (WWF) spanyol alszervezetének tiszteletbeli elnökéről ugyanis kiderült, elefántvadászaton vett részt. Bár a vadászat legális és szabályozott volt, a tagok összeegyeztethetetlennek tartották WWF-posztjával, amelyről a király le is mondott.

"Nagyon sajnálom. Hibáztam, ez többet nem fog megtörténni" - nyilatkozta, pedig ekkor már tudta, hogy egy korrupciós botrány a királyi család tagjait is érinti, és ennek komoly hatása lehet.

Urdangarint 6,3 millió euró elsikkasztásával gyanúsítják

Az ügy központi figurája Inaki Urdangarin, a spanyol kézilabdázás egyik ikonja, akit 6,3 millió euró elsikkasztásával vádolnak. Az 1968-as születésű Urdangarin 18 évesen került a Barcelona kézicsapatához, amelyhez egész pályafutása során hű maradt. A 14 szezon során hatszor nyert BEK-et, illetve Bajnokok Ligáját (1991, 1996, 1997, 1998, 1999 és 2000), kétszer KEK-et (1994, 1995), tízszer volt bajnok, kilencszer Király-kupa-győztes.

Forrás: AFP/Dominique Faget
Urdangarin kézilabdás fénykorában

A válogatottban 154 alkalommal játszott, az 1992-es barcelonai olimpián még csak ötödik lett a válogatottal, de 1996-ban Atlantában és 2000-ben Sydneyben egyaránt bronzérmet nyert, és tagja volt a 2000-ben Európa-bajnoki bronzot szerző csapatnak is.

Atlantában ismerkedett meg János Károly lányával, Krisztinával, akit 1997. október 4-én feleségült vett, azóta a királyi család tagjaként dukál neki a Palma de Mallorca hercege cím is.


Itt már a királyi család tagjaként

A botrány 2011-ben robbant ki, amikor gyanússá vált, hogy a sportrendezvényeket szervező társaság a királyi család kapcsolatait felhasználva elsősorban a Baleár-szigetek és Valencia tartományok révén komoly pénzhez jutott (spanyol források szerint négy év alatt 16 millió eurós bevételt könyvelhetett el), de ezek nagy része külföldi számlákon landolt.

A vizsgálat szerint az egykori kézilabdázó és üzleti partnerei mintegy 6,3 millió eurót sikkasztottak el, ráadásul minderről felesége, Krisztina is tudott. Urdangarin eddig kétszer jelent meg a bíróságon (utoljára február végén), míg a hercegnőnek április 27-én kellene vallomást tennie Palma de Mallorcán. Ezt az idézést a királyi család nagy felháborodása után visszavonták.

Korábban a spanyol királyi családból még senki sem került vád alá. A példátlan eset után János Károly még tavaly decemberben úgy döntött, Urdangarint száműzi minden családi rendezvényről, idén januárban pedig töröltette nevét a királyi honlapról is.

A nagy kérdés, ami a spanyol társadalmat feszíti, ki marad a botrányok után?

Címkék: 

 

Webcam Fuengirola

csak egy kattintás és élőben nézhető a fuengirolai tengerpart



Vár a Costa del Sol