.

800 ezer éves kannibalizmus nyomai Spanyolország területén



Körülbelül 800 000 évvel ezelőtt a mai Spanyolország területén kannibálok faltak fel egy gyermeket, akit később a régészek „a Gran Dolina-i fiú” névvel illettek. Az ősi maradványok új elemzése azonban meglepő fordulattal szolgált: a gyermek valójában lány volt.


A Homo antecessor koponyájának rekonstrukciója „a Gran Dolina-i fiú” maradványai alapján


Új elemzés

A gyermek a Homo antecessor homininfajhoz tartozott, amely az 1,2 millió és 800 000 évvel ezelőtt közötti időszakban élt Európában. Az észak-spanyolországi Atapuerca-hegységben található Gran Dolina barlangban 1994-ben felfedezett fajt főként csont- és fogtöredékekből ismerjük, ami nehézségeket okoz a faj egyedeinek nemének megállapításában.

A tudósok nemrég kipróbáltak egy új technikát, amelynek segítségével más korai emberfajok esetében sikeresen meg tudták állapítani egyedek nemét. A Gran Dolinában talált két különböző egyedtől, a „H1” és „H3” jelűektől származó fogakat vetettek vizsgálat alá. A „H1” egyén volt az, amelynek maradványai a faj meghatározásaként szolgáltak, körülbelül 13 éves volt halálakor, és régóta hímneműnek tartották. A „H3” egyed – „a Gran Dolina-i fiú” – 11 évesen veszthette életét, és szintén hímneműként könyvelték el korábban.

A fogak felépítésének mikroszkópos elemzése olyan variációkat mutatott ki a két egyén fogai között, amelyeket a kutatók a szexuális dimorfizmusnak (nemi kétalakúságnak) tudtak be – azaz különböznek a hím- és nőnemű egyedek között. Az emberek és más homininok fogazatának összehasonlításával a tudósok arra jutottak, hogy a „H1” egyén valóban hím lehetett, a „H3” azonban valószínűleg nőnemű.

A csontozat egyes alakvariánsai, mint például a medencecsont alakja, a szemöldökcsont mérete, valamint a csont vastagsága az izmok tapadási pontjainál szintén támpontot adhatnak az adott egyén nemét illetően, ez azonban csak a kifejlett egyedekre igaz – a Gran Dolinánál talált, több tucat egyéntől származó csontmaradvány azonban jórészt a serdülőkor előtt álló gyermekekhez tartozik. Mindemellett a barlangban talált csontok rendkívül töredezettek, az eszközös feldolgozás nyomai azt valószínűsítik, hogy kannibalizmus áldozatai lettek.

A fogak azonban gyakran igen jó állapotban megmaradnak még az ennyire ősi régészeti lelőhelyeken is. Más kutatócsoportok korábban már szemfogak alapján 92,3%-os pontossággal megállapították egyes egyedek nemét a horvátországi Krapinánál talált neandervölgyi maradványok esetében, valamint korábbi homininfajok egyedeiben a Gran Dolinához közeli Sima de los Huesos (azaz „Csontgödör”) lelőhelyen, szintén az Atapuerca-hegységben.

A fogkoronák hat éves korra fejlődnek ki teljesen, és mivel a nagyobb gyermekek már legalább részben felnőttkori fogaikkal rendelkeznek, ezek vizsgálata „különösen hasznos tud lenni a paleoantropológiában a fiatal egyedek nemének megállapításában” – írták a kutatók a Journal of Anthropological Sciences című tudományos folyóiratban március 10-én megjelent tanulmányukban.

fogakban az igazság                                                                                                             

Az új tanulmányhoz a kutatók a legnagyobb mértékű nemi kétalakúságot mutató fogakat, a felső szemfogakat hasonlították össze a „H1” és „H3” egyénektől. Nagy felbontású röntgenfelvételek segítségével a szövet volumenét, valamint a fogak felszínének területét is megmérték, és összehasonlították őket mind mai emberek fogairól készült felvételekkel, mind a Krapinánál és a Sima de los Huesosnál talált és már vizsgált fogakkal.

A tanulmány szerzői azt találták, hogy a „H3” egyed szemfoga nagyobb mennyiségű felszíni zománccal rendelkezett, ami általában a nőnemű egyedek fogaira jellemző. A „H1” egyéntől származó fog magasabb koronával rendelkezett, amely több dentint – a fogzománc alatti sűrű, csontos anyag – tartalmazott. A magasabb dentintartalom a hímnemű egyedek fogaira jellemző.


„A Gran Dolina-i fiú” maradványai

A szemfogai nagy mérete alapján a tudósok már korábban is feltételezték, hogy a „H1”-es egyed hímnemű lehetett, és az új elemzés is ezt erősítette meg. A „H1” és „H3” egyedektől származó fogak közti alakbeli különbségek azonban megfeleltek a más emberfajok fogaiban felfedezhető nemi kétalakúság szerinti különbségeknek, ez pedig arra utalt, hogy a „H3” egyed a korábbi feltételezésekkel szemben nőnemű lehetett.

„»A Gran Dolina-i fiú« valójában »A Gran Dolina-i lány« lehetett” – mondta el Cecilia García-Campos, a spanyol Nemzeti Emberi Evolúciókutató Központ (CENIEH) fizikai antropológusa, a tanulmány vezető szerzője.

A lány 9-11 éves lehetett, amikor megölték és megették, és nem ő volt az egyetlen áldozat: a tanulmány szerint a Gran Dolinánál talált Homo antecessor egyedmaradványok közül 22-n találhatók meg a kannibalizmus nyomai – az eszközös feldolgozás nyomai mellett a csontvelő kinyeréséhez ejtett törések, valamint egyes esetekben fognyomok is.

Eme őskori kannibalizmus egyik magyarázata az lehet, hogy az emberek könnyebben elejthetők és táplálóbbak voltak más környékbeli állatoknál. Egy 2019-ben megjelent tanulmányban a szintén a CENIEH-nál kutató Jesús Rodriguez azt fejtette ki, más fajokkal összehasonlítva „sok élelem volt kinyerhető az emberből alacsony áron.”



Forrás:  https://mult-kor.hu/lany-lehetett-a-gran-dolina-i-fiu-akit-kannibalok-oltek-meg-800-000-eve-20210420?pIdx=2

Címkék: 

 

Webcam Fuengirola

csak egy kattintás és élőben nézhető a fuengirolai tengerpart



Vár a Costa del Sol