.

A 12 ezer éve kihalt barlangi oroszlán életrekeltését tervezik



A barlangi oroszlán feltámasztása azért lenne elképesztő dolog, mert úgy 12 ezer éve halt ki. Szerencsére egy évvel ezelőtt találtak két kölyök tetemet, amelyek DNS-éből talán sikerülne a bravúr.

 

A jégkorszakban élt barlangi oroszlán és a ma élő oroszlán összehasonlítása

Klónoznák

A tudósok szövetmintát vesznek a régen kihalt állatokból, ebből használható DNS-t szeretnének kinyerni, amivel újrateremthető lenne a körülbelül 12 ezer éve eltűnt faj. Az ősállat feltámasztásának ötletét a klónozással foglalkozó Woo Suk Hwang, a 2004-es hírhedt őssejtbotrány főszereplője karolta fel.
A kutató 2004 májusában az első, klónozott emberi embrióból nyert őssejtvonal előállításáról közölt tanulmányt, amelyről utólag kiderült, hogy meghamisított eredményeken alapult. Hwang kegyvesztetté vált a tudományos életben, ez azonban nem szegte kedvét, a barlangi oroszlán visszahozása mellett a mamut klónozását is meg akarja valósítani.

A dél-koreaiak klónozási technikája ugyanazt a metódust takarja, amely Dolly, a bárány létrehozásához vezetett még 1996-ban.
A klónozni kívánt állatból sejtet (például bőrsejtet) nyernek ki. Ezután vesznek egy petesejtet, majd eltávolítják belőle a DNS-molekulákat. A testi sejt sejtmagját,  a magjától megfosztott petesejtbe ültetik be. A két sejtet elektromos áram segítségével késztetik egyesülésre. Itt jön a trükk, ugyanis a testi sejt magjának genetikai órája "lenullázódik" és elölről indulhat egy teljes organizmus fejlődése
A DNS-állománnyal ilyen módon ellátott petesejtet egy nőstény állat (béranya) méhébe ültetik, amely aztán szerencsés esetben kihordja és megszüli az ebből fejlődő magzatot.
 

A kísérletnél a béranya valószínűleg egy oroszlán (Panthera leo) lenne, ami a legutóbbi DNS-vizsgálatok alapján a barlangi oroszlán ma élő legközelebbi rokona.
A feladat nem egyszerű, hiszen több tényezős az egyenlet. Kérdés, hogy ez a rokoni kapcsolat elegendő-e ahhoz, hogy sikeresen kihordhasson egy barlangi oroszlánkölyköt. További probléma, miszerint a barlangi oroszlánkölykök DNS-ei nincsenek valami jó állapotban és egyelőre nem tudni, hogy ez elegendő lehetne-e a klónozásra. - írja az origo


A klónozás lehetőségét ez a megfagyott oroszlánkölyök biztosítja
Címkék: 

 

Webcam Fuengirola

csak egy kattintás és élőben nézhető a fuengirolai tengerpart



Vár a Costa del Sol