Jelenlegi hely
.
Valóban létezett női pápa?
A titokzatos pápanő története – Johanna és az egyház elfeledett fejezete?
XIV. Leó pápa megválasztása újabb mérföldkő a katolikus egyház történetében. Az új egyházfő, aki immár a 266. hivatalosan elismert pápa Szent Péter trónján, ismét megerősíti azt a több mint kétezer éves hagyományt, amelyben kizárólag férfiak viselték a pápai címet. De valóban ennyire egyértelmű a történelem? Egy középkori legenda szerint volt egy kivétel – egy nő, aki férfinak öltözve, éles eszének és karizmájának köszönhetően jutott el a legmagasabb egyházi pozícióba: Johanna pápa.
Johanna pápa.közékori ábrázolása
Egy elhallgatott név a történelemből
A 13. században egy Metzi domonkos szerzetes, Jean de Mailly krónikájában először tűnik fel a történet egy „névtelen pápáról”, aki nem szerepel Róma hivatalos püspökeinek listáján. Ennek oka: a pápa valójában nő volt. A történet szerint rendkívüli tehetsége révén emelkedett a ranglétrán, végül pedig – férfiruhában – megválasztották pápává.
A legenda szerint pápasága idején senki sem tudott valódi kilétéről, egészen addig, míg egy templomi körmenet során meg nem szülte gyermekét – nyilvánosan. A megaláztatás után a tömeg fellázadt, és a megtévesztésért halálra kövezték.
Krónikások és gyanús csendek
A történet népszerűsége gyorsan nőtt. A 13–14. században más szerzetesek is lejegyezték, köztük Étienne de Bourbon és Martinus Polonus, aki már nevet is adott az álruhás pápának: Johanna. Martinus szerint angol származású volt, Mainzban született, és IV. Leó pápa halála után lépett trónra 855-ben. Uralkodása – a beszámoló szerint – két év, hét hónap és négy nap volt.
Bár Martinus sem árul el megbízható forrásokat, elbeszélése olyannyira népszerű lett, hogy az évszázadok során számos másolat, értelmezés és irodalmi, illetve képzőművészeti feldolgozás született a női pápa történetéről.
Művészet és érmék – rejtett jelek?
A történet elfojtásának és eltüntetésének gondolata sokakat foglalkoztatott. Egyes kutatók szerint Bernini híres Baldachinja, a vatikáni Szent Péter-bazilikában, rejtett utalásokat tartalmazhat Johannára. A szoborcsoport egyik részén hét vajúdó női arckifejezést és egy újszülöttet ábrázoló figura látható – vajon ez Johanna emlékét őrzi?
Az igazán meglepő azonban egy 2018-as tanulmány, amelyet az ausztrál Flinders Egyetem kutatói végeztek. Frank érméket elemeztek, amelyek az 850-es évekből származnak, és a „Johannes Anglicus” (angol János) nevet viselik. Ez a név megegyezik a középkori forrásokban említett női pápa nevével. Sőt, a rajtuk látható monogram is olyan, amit néhány kutató Johanna aláírásaként értelmez.
Tény vagy legenda?
Az egyház hivatalos álláspontja szerint Johanna nem létezett. A Vatikán mindmáig cáfolja, hogy nő valaha is betöltötte volna a pápai tisztséget. Történészek, teológusok és kutatók között megoszlik a vélemény: sokan mítosznak tartják, mások szerint egy mélyen eltemetett igazságról van szó.
Ha azonban a Johanna létezésére utaló numizmatikai bizonyítékok beigazolódnak, az radikálisan megváltoztathatja az egyház nőkkel kapcsolatos hozzáállását. Jelenleg a nők nem lehetnek papok, de ha kiderül, hogy valaha egy nő pápa is volt, az új lendületet adhatna a reformtörekvéseknek.
Öröksége ma is él
Akár valós történelmi személy volt, akár csak egy tanulságos legenda hőse, Johanna pápa alakja évszázadok óta lenyűgözi az embereket. Története – a hatalom, megtévesztés, bűnhődés és bátorság krónikája – különösen aktuális lehet napjainkban, amikor a társadalmak világszerte újragondolják a nők szerepét a vezetésben – akár egyházon belül is.
XIV. Leó megválasztásával ismét megerősítést nyert a pápaság férfiuralma. De vajon egy ősi titok még mindig ott lapul a Szent Péter-bazilika mélyén?