.

Szumátra szigetén 75 ezer éve kitört Toba vulkán a kihalás szélére sodorta az emberiséget



Indonéziában, Szumátra szigetén található Toba szupervulkán 75 ezer évvel ezelőtt kitört. A vulkanikus tél miatt csaknem kipusztult az emberiség.

 

Vulkánkitörés nyomait keresik a geológusok
 

Az elmúlt huszonöt millió év legnagyobb vulkánkitörése miatt a légkörbe került hamu és gázok miatt globális vulkanikus tél következett be. Ennek következtében nemcsak számos növény és állatfaj pusztult ki, az emberiség is csaknem az áldozatául esett. A elemzések szerint olyan mértékben visszaesett a genetikai változatossága fajunknak, amelynek hatása máig érezhető. Az egész bolygón nem maradhatott életben tízezernél több ember.

Dél-Afrikában végzett ásatások arra utalnak, hogy ebben a térségben kőkorszaki emberei nemcsak
túlélték a katasztrófát, de azt követően "virágzott" is az élet településeiken.

A katasztrófa hatása Afrikában számított igazán, hiszen az volt a modern emberiség bölcsője. De a Dél-Afrika déli partvidékének két helyszínén talált leletek alapján ebben a térségben a vulkánkitörés előtt és után is volt emberi tevékenység.

Ugyanakkor a területen az üledékes talajban apró, vulkáni tevékenységből származó üvegszemcséket találtak. A kémiai elemzés szerint a szilánkok ugyanolyanok, mint a kilencezer kilométerrel távolabb fekvő Toba-kráternél talált szilánkok. Először sikerült ilyen távol azonosítani vulkáni kitörés maradványait. A hatalmas távolság is mutatja, hogy milyen óriási erejű volt a kitörés.

Egyértelmű, hogy a vizsgált kőkorszaki települések túlélték a vulkánkitörést, de azt nem lehet megállapítani, hogy nőtt vagy csökkent a korszakban a település népessége. Viszont egyértelműen megállapítható, milyen intenzitással használták a területet. A Toba kitörése után az emberi tevékenység megnőtt. Nagyobb embercsoportok éltek vagy tartózkodtak hosszabb ideig a területen. A kutatók ételkészítésből származó kagylómaradványokat és szerszámkészítésből származó kőlemezeket is találtak.


A kitörés nagyságát érzékelteti az ábra


A 75 000 évvel ezelőtti esemény a vulkánkitörési index szerinti 8-as fokozatú, "szupervulkáni" katasztrófa volt. A kitörés 2800 köbkilométer anyagot szórt szét a levegőben. A kitőrés nyomán létrejött kráterben jött létre a világ legnagyobb vulkanikus eredetű tava, a Toba tó.

A Toba-tó 100 km hosszú, 30 km széles, a legmélyebb pontja 505 m. Az indonéziai Szumátra-sziget északi részén található. Felszíne 900 méterrel emelkedik a tengerszint fölé. A világ legnagyobb vulkáni eredetű tava. Kedvelt turisztikai célpont. Wikipédia


A vulkánkitörés nyomán  keletkezett tó helye Szumátra szigetén


A Toba tó szatelit képe

A Mount Saint Helens 1980-as kitörése mindössze 1,2 köbkilométer anyagot hozott a felszínre. A Tambora vulkán 1815-ös kitörése kb. 80 köbkilométer anyagot szabadított fel, és ez  nyár nélküli évet okozott Észak-Amerikában és Európában is.

A 75 000 évvel ezelőtti esemény a vulkánkitörési index szerinti 8-as fokozatú, "szupervulkáni" katasztrófa volt. A kitörés 2800 köbkilométer anyagot szórt szét a levegőben. A Mount Saint Helens 1980-as kitörése mindössze 1,2 köbkilométer anyagot hozott a felszínre. A Tambora vulkán 1815-ös kitörése kb. 80 köbkilométer anyagot szabadított fel, és ez  nyár nélküli évet okozott Észak-Amerikában és Európában is.

 

Címkék: 

 

Webcam Fuengirola

csak egy kattintás és élőben nézhető a fuengirolai tengerpart



Vár a Costa del Sol