Jelenlegi hely
.
Mit kell tudnunk hamvazószerda ünnepéről
Hamvazószerda a keresztény vallásban a húsvét előtti nagyböjt kezdete.
A hamvazószerdát a katolikus vallásban járatlanok összekeverik a Húsvétot megelőző nagyhét szerdájával, pedig sem idejében, sem tartalmában nem egyezik
A hamvazószerda a 40 napos nagyböjt kezdete, míg a nagyszerdán, az utolsó vacsora előtti estére emlékezünk, ahol Jézus a tanítványaival együtt vacsorázott. Már ekkor kijelentette: Egyikőtök el fog árulni engem", ami nagycsütörtökön történt meg.
Hamvazószerda története
A II. vatikáni zsinat óta - a nagypéntekkel együtt - szigorú böjti nap a katolikus hívek számára, azaz ekkor csak háromszor szabad enni, és csak egyszer szabad jóllakni. Hamvazószerdán az egyház a híveket az élet mulandóságára emlékezteti és bűnbánatra szólítja fel őket.


Hamvazószerdát böjtfogó szerdának, szárazszerdának vagy aszalószerdának is nevezik. A II. vatikáni zsinat óta - a nagypéntekkel együtt - szigorú böjti nap a katolikus hívek számára, azaz ekkor csak háromszor szabad enni, és csak egyszer szabad jóllakni. A negyvennapi böjtnek is nevezett nagyböjt hamvazószerdán kezdődik, és nagyszombat délig tart, de az egyház tanítása szerint pusztán a testi böjt nem elég, az önmegtartóztatást más tekintetben is gyakorolni kell.
A néphit szerint, aki hamvazkodik, annak nem fog fájni a feje. Előfordult, hogy a templomból hazatérők összedörzsölték homlokukat az otthon maradottakéval, hogy a fejfájás őket is elkerülje. A hamvazószerda és a nagyböjt első vasárnapja közti három nap neve „semmihét”, „csonkahét” volt. Egyes helyeken a hamvazószerda utáni csütörtököt nevezték „kövércsütörtöknek” vagy „zabálócsütörtöknek”, mert e napon ismét szabad volt húst enni, hogy elfogyasszák a farsangi maradékot.