.

Fiesták országa: Spanyolország 1.



A cikk forrása: 12uvas.blog.hu
A mai nap Granadába látogatunk, a reconquista (a mórok kiűzése) utolsó állomására ahol a Katolikus Királyok pontot tettek a mór uralom végére Spanyolországban. 1492. január 2-án a spanyolok bevonultak az Alhambra várába. Boabdil - Granada utolsó mór királya - a város feladása után Marokkóba menekült. Granada kapitulációjával lezárul a reconquista és teljessé válik a keresztény uralom a félszigeten.

http://tradiciondigital.es/wp-content/uploads/2013/01/toma-de-granada1.jpgA városi ünnepség egy meneteléssel kezdődik egészen a királyi Kápolnáig ahol a hivatalos delegációk fogadják a menetelőket majd a Kápolnában meghallgatják a granadai érsek által celebrált szentmisét. Érdekesség, hogy ebben a Kápolnában őrzik Kasztíliai Izabella és Aragóniai Ferdinánd lobogóját amely anno tényleg az övék volt amikor ezen a bizonyos januári napon belovagoltak  Granadába. A mise után a menetelők folyatják útjukat a Városházáig amelynek erkélyéről meglobogtatják az "el Pendón-t" (el pendón - templomi zászló). A lobogtatás előtt az erkélyről "Granada" város nevét 3-szor skandálják el, ezzel mintegy meg/felszólítva a város népét, majd erre a tömeg csak úgy spanyolosan a ¿Qué? szó visszaordításával válaszol. (¿Qué? - Mi van?)
http://www.abcdesevilla.es/Media/201012/17/toma-granada--644x362.jpg
Két legenda is fűződik ehhez a naphoz, és mind a kettő nem teljesen véletlenül Boabdil utolsó mór király nevéhez is kötődik. Az egyik, miszerint amikor átadta Granada város kulcsait a spanyoloknak, elkezdett reménytelenül sírni mire bölcs és vigasztaló anyai szavak zúgtak a fülébe: "Asszonyként siratod a várost, amelyet férfiként nem tudtál megvédeni."
A másik legenda, hogy mikor vesztesként kullogott Alpujarras földjei felé, még egyszer utoljára visszanézett a gyönyörű Granadára és a városból kiemelkedő Alhambra várára, sóhajtott egy hatalmasat amilyet csak egy igazi lúzer tud és soha többé nem látták többet a vidéken. A sziklaszirtet azóta "El Último Suspiro del Moro"-nak azaz „a mórok utolsó sóhaja”-nak nevezik.
Ami a keresztényeknek ünnep az a móroknak gyásznap.

Sajnos meg kell említeni hogy ennek a napnak elég sok a visszhangja. A keresztény uralom egyik intézkedése az volt hogy a kikeresztelkedésre nem hajlandó mórokat és zsidókat kiűzték Spanyolországból. Ennek jelenkori következménye azok a jogfolytonosságot hangoztató Humán Szervezetek és Emberi Jogokért harcoló delegációk, akik az elűzött mórok érdekeit képviselik,  csakúgy mint egyes Fasiszta, Rasszista és Franco eszméit hirdető csoportok is, akik a kerszténység nevében a mai napig is minden idegent eltávolítandónak tartanak.


 

Webcam Fuengirola

csak egy kattintás és élőben nézhető a fuengirolai tengerpart



Vár a Costa del Sol