.

A delfinek képességei




A delfinek az egyik legcsodálatosabb és legintelligensebb állatfaj a Földön. Játékos természetük, barátságos viselkedésük és figyelemre méltó intelligenciájuk miatt az emberek a világ minden táján rajonganak értük. Sőt úgy tűnik, hogy a delfinek olyan készségeket és tudatosságot mutatnak, melyet korábban csak az embernek tulajdonítottak.

Emberszerű intelligencia

Az Emory Egyetem tudósai Atlantában, az Egyesült Államok Georgia államában MRI szkennereket használtak a delfinek agyának feltérképezéséhez, majd összevetették a kapott adatokat más intelligens emlősökével, különösen a főemlősökével. A vizsgálatok azt mutatták, hogy a delfinek agya akár ötször nagyobb lehet a testükhöz viszonyítva, mint más hasonló méretű állatoké. Ugyanakkor a neocortexük, az agyuk egy része, mely a magasabb rendű gondolkodásért és az érzelmi feldolgozásért felelős, különösen nagy volt.

"Ha viszonylagos agyi méretet használunk, mint egy metrikus 'intelligencia', akkor arra lehet következtetni, hogy a delfinek a másodikak intelligenciában a modern emberhez viszonyítva," - mondta Lori Marino, az Emory Egyetem neurológusa, a világ egyik vezető delfin szakértője.

Ugyanez a tanulmány azt is megállapította, hogy a delfinek egy sor emberi készséget mutatnak, mint például a szimbólum alapú kommunikációs rendszerek megértése, a tükörben való önfelismerés, és az elvont fogalmak megértése.

"A delfinek kifinomult, öntudatos, rendkívül intelligens lények, személyiséggel, autonómiával és egy belső élettel rendelkeznek. Érzékenyek a rendkívüli szenvedésre, és a lelki traumákra," - mondta Marino.

A tanulmány megállapításai arra utalnak, hogy etikátlan a delfineket szórakoztatásra használni, fogságban tartani a vízi parkokban, és megölni őket, hogy élelem legyen az ember számára, ahogy az jelenleg a világ számos országában történik, például Japánban, Peruban, a Salamon-szigeteken és a Feröer-szigeteken, ahol több ezer delfint ölnek meg minden évben. Ezzel kapcsolatban Thomas White, a Loyola Marymount Egyetem filozófusa, és a "Delfinek védelmében" (In Defense of Dolphins) (1) című könyv szerzője azt mondta, hogy "úgy kell őket kezelni, mint nem emberi személyeket, és egyéni jogokat kell nekik adni." Miután Indiában már elfogadtak egy hasonló jogszabályt, egy paradigmaváltásnak lehetünk a tanúi a közvélekedésben, hogy miként látjuk ezeket a gyönyörű teremtményeket.
 
 

A delfin nyelv megfejtése

Széles körben ismert tény, hogy a delfinek hangokat használnak a térbeli tájékozódásukhoz (echolokáció). Úgy tűnik azonban, hogy egy saját kommunikációs rendszerrel is rendelkeznek. A delfinek számos hangot és vokalizációt használnak, valamint fizikai érintkezést és testtartást, hogy közöljék az érzelmi és fizikai állapotukat. Szintén képesek megtanulni olvasni egymás viselkedését és jeleit, hogy koordinálni tudják számos tevékenységüket, például táplálkozás, vagy az együtt úszás során.

A tudósok igyekeznek kidolgozni egy olyan eszközt, amely képes megfejteni a delfinek által kibocsátott hangokat. Jack Kassewitz, egy Miamiban élő kutató egy CymaScope nevű eszközt használ, ami csak erre a célra láthatóvá teszi a hangokat. Rögzítette egy delfin által keltett hangokat, amikor bizonyos tárgyakat "látott", majd azután a tárgyakról készült képeket mutatta meg ugyanannak a delfinnek, hangkíséret nélkül.

Az eredmények azt mutatták, hogy a delfinnek sikerült felismerni azokat a tárgyakat, melyek 86 százalékos pontossággal hasonlítottak a képekhez. Sőt, amikor a kutató ugyanazokat a képeket mutatta egy másik delfinnek, a tárgyakat azonos pontossággal ismerte fel! Ez arra utal, hogy a cetfélék hangokat használnak az egymással történő kommunikácó során hasonló módon, mint az általunk használt szavak esetében. Kassewitz jelenlegi ambiciózus célja a SpeakDolphin nevű projekt, melynek célja a delfin nyelv megfejtése, hogy egy alapszintű kommunkiációt kezdhessen ezekkel a csodálatos állatokkal.

A delfinek szebbek mint okosak?
 
Az emberek különböző legendákat kerítettek a delfinek köré. Ezek a szeretetreméltó teremtmények régóta megihletnek és elbűvölnek bennünket, bolygónk egyik legintelligensebb emlőseként szemlátomást biztosították helyüket mellettünk. Mennyire okosak a delfinek valójában? Ha az intelligenciát a következtetési képesség, a tervezés, a problémamegoldás és a tapasztalati tanulás határozza meg, mennyit nyomnak a latban a delfinek? Lenyűgöző filmünkkel tudományos utazásra indulunk a delfinek összetett világában, és utánajárunk a tényeknek Paul Manger neurológusprofesszor nemrég tett kijelentése körül, mely szerint a delfinek korántsem olyan okosak, mint ahogy korábban gondoltuk.
 
<iframe width="640" height="360" src="//www.youtube.com/embed/57EHXgZh_xg?feature=player_embedded" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Forrás: http://ujvilagtudat.blogspot.com.es/2015/01/a-delfinek-emberszeru-intelligenciaval.html

 

Webcam Fuengirola

csak egy kattintás és élőben nézhető a fuengirolai tengerpart



Vár a Costa del Sol